Rekonstrukcja cmentarza I wojennego w Drohojowie. Kolejne podejście
GMINA ORŁY. Pierwsza próba wyłonienia wykonawcy, jesienią ubiegłego roku, nie powiodła się. Zabrakło chętnych do podjęcia się prac.
Po kilku miesiącach władze gminy postanowiły spróbować raz jeszcze. Sam projekt rekonstrukcji jest już gotowy od dawna. Tym razem termin składania ofert wyznaczono na 4 maja. Prace rekonstrukcyjne powinny zakończyć się w połowie tego roku.
Cmentarz wojenny zlokalizowany w Drohojowie ma powierzchnię 0,0482ha. Wpisany jest do rejestru zabytków wraz z kapliczką z 1918 r. Cmentarz położony jest na niewielkim wzgórzu i w połączeniu z zadrzewieniem tworzy wyraźny akcent w krajobrazie. Charakteryzuje go bardziej rozbudowany plan w stosunku do większości zakładanych w Galicji Środkowej I-wojennych cmentarzy wojskowych. Na cmentarzu w Drohojowie pochowani są żołnierze z armii niemieckiej i rosyjskiej.
Cmentarz początkowo założony był na planie trójkąta równoramiennego, którego układ zachował się jedynie szczątkowo. Jego forma zmieniła się prawdopodobnie na skutek przeprowadzanych w pobliżu prac rolniczych oraz ruchów mas ziemnych (szczególnie od strony skarpy). Nie zachowała się również główna aleja, tworząca niegdyś oś symetrii założenia. Pierwotnie alejka rozpoczynała się zlokalizowanym w połowie podstawy trójkąta równoramiennego, wejściem na teren cmentarza, a kończyła się kapliczką stanowiącą główny element kompozycji. Do teraz zachowała się jedynie kapliczka i stelle nagrobne w postaci krzyży. Te ostatnie wraz z mogiłami tworzyły pierwotnie, półkolisty układ, jednak w latach 90. zostały niefortunnie zastąpione betonowymi replikami. Stelle-repliki naśladują formą oryginalne kamienne krzyże, na których odwzorowano inskrypcje z informacjami o poległych żołnierzach
W ramach przedsięwzięcia odtworzony ma zostać pierwotny układu na planie trójkąta równoramiennego, z alejką przebiegającej wzdłuż głównej osi symetrii. Powstaną też ścieżki doprowadzające na teren cmentarza w postaci ramp oraz niezrealizowane nigdy wcześniej ogrodzenie wraz z bramą. Tu projektantom pomogły archiwalne plany z 1917 r. Powstanie parking. Całość kompozycji dopełni roślinność, która podkreśli charakter cmentarza wojskowego (żywopłoty z grabów i cisów, drzewa oraz niskie byliny). Wyremontowana zostanie też zabytkowa kapliczka oraz cmentarne krzyże.
Fot. dokumentacja przetargowa