Przepisy dotyczące magazynowania gazu w Parlamencie Europejskim
Wniosek dotyczący ustanowienia obowiązku minimalnego magazynowania gazu przed następnym sezonem grzewczym został przyjęty przez Komisję w dniu 23. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) będzie wnioskować o zastosowanie trybu pilnego (art. 163 Regulaminu). Parlament będzie głosował nad tym wnioskiem w przyszłym tygodniu.
Fot. Pixabay/CC0
- Chcemy mieć pewność, że obywatele Europy będą mieli wystarczającą ilość gazu podczas następnej zimy i że nikt nie będzie mógł nas szantażować, wykorzystując dostawy energii jako broń - powiedział w piątek przewodniczący komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Cristian Buşoi (Europejska Partia Ludowa, Rumunia). - Ta ustawa nałoży na firmy energetyczne obowiązek uzupełniania zapasów. Jest to wyścig z czasem. Parlament Europejski i Rada powinny pilnie zająć się tą kwestią, tak aby na czas zapełnić magazyny gazu w państwach członkowskich przed nadejściem zimy.
Wniosek przewiduje docelowe poziomy składowania do 1 listopada oraz obowiązkowe poziomy napełnienia już od sierpnia 2022 r. Poseł Jerzy Buzek (EPL, Platforma Obywatelska) stanie na czele zespołu negocjacyjnego Parlamentu Europejskiego
23 marca koordynatorzy ITRE podjęli decyzję o powołaniu zespołu negocjacyjnego, którego koordynatorem będzie Jerzy Buzek (EPL, POlska) a w jego skład wejdą również Patrizia Toia (Socjaliści, Włochy), Klemen Grošelj (Renew, Słowenia), Marie Toussaint (Zieloni - Wolne Przymierze Europejskie, Fancia), Paolo Borchia (Tożsamośc i Demokracja/Liga, Włochy), Zdzislaw Krasnodębski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy/Prawo i Sprawiedliwość, Polska) and Sandra Pereira (Lewica, Portugalia).
"To jest kluczowa propozycja legislacyjna. Nie chodzi tylko o nowe i bardzo potrzebne przepisy prawne - chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostaw gazu na przyszłą zimę" - powiedział Jerzy Buzek.
"Tego właśnie oczekują dziś od Unii Europejskiej nasi obywatele - gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa czy przemysł. Musimy sprostać tym oczekiwaniom - jako posłowie do Parlamentu Europejskiego jesteśmy do tego w pełni zobowiązani. I jesteśmy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji - wierzę, że Rada podziela to podejście" - dodał.
Dalsze kroki
Parlament będzie głosował nad wprowadzeniem trybu pilnego podczas sesji plenarnej w dniach 4-7 kwietnia. Jeśli Zgromadzenie Plenarne poprze wniosek, sprawa zostanie odesłana do Komisji w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych..
Na szczycie w Wersalu zażądano podjęcia działań mających na celu rozwiązanie kwestii niezależności energetycznej. Wniosek Komisji Europejskiej, przyjęty z zadowoleniem przez Radę Europejską na szczycie w dniach 24-25 marca, ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem dostaw gazu. Komisja proponuje wprowadzenie ukierunkowanych zmian do istniejącego prawodawstwa (przepisy dotyczące wewnętrznego rynku gazu i bezpieczeństwa dostaw gazu):
- obowiązkowy minimalny poziom gazu w magazynach przed sezonem zimowym 2022/2023 i kolejnymi sezonami grzewczymi.
- obowiązkowa certyfikacja operatorów systemów magazynowych powinna zmniejszyć ryzyko wynikające z wpływu na krytyczną infrastrukturę magazynową.
Zachęta do dalszego wykorzystywania zdolności magazynowych, z możliwością zwolnienia z taryf przesyłowych w punktach wejścia i wyjścia.
Proponowane przepisy mają również wypełnić lukę regulacyjną do czasu wejścia w życie grudniowego pakietu dotyczącego rynku wewnętrznego gazu i wodoru, który obecnie przechodzi zwykłą procedurę ustawodawczą.