Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Które sankcje są najbardziej dotkliwe dla Rosj

Opublikowano: 2022-03-04 22:23:51, przez: admin, w kategorii: Opinie

Sankcje nałożone na Rosję są bardzo dotkliwe, ale nie sposób wyobrazić sobie, że natychmiast odetniemy import ropy, a to byłoby najpotężniejszym uderzeniem w rosyjską gospodarkę.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Wykluczenie Rosji ze SWIFT uznawano za najcięższą sankcję finansową, która może zablokować transfery pieniędzy tego kraju. Bez tego rosyjskie banki z trudem będą przeprowadzać transakcje finansowe na światowych rynkach. W ten sposób blokowany jest również rosyjski eksport i import.

Państwowy Gazprombank nie znalazł się na liście instytucji finansowych odłączonych od systemu SWIFT, podobnie jak Sberbank, lider rosyjskiego sektora bankowego. To z tego powodu, że Sberbank i Gazprombank odpowiadają za zdecydowaną większość płatności Europy do Rosji w zamian za surowce takie jak ropa i gaz.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- SWIFT w połączeniu z zamrożeniem aktywów banków Rosji ma bardzo duży wpływ na rosyjski system finansowy – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jednak nie mniejsze znaczenie ma zmiana percepcji Rosji w międzynarodowym środowisku finansowym i wiele firm niezależnie od sankcji rezygnuje ze współpracy z rosyjskimi partnerami.

Te wszystkie elementy, z których składają się sankcje łącznie powinny mieć coraz większy wpływ na rosyjską gospodarkę. Jednak utrzymuje się nadal wysoki poziom niepewności wśród inwestorów co szczególnie widać w zmienności cen ropy naftowej.

- Wzrosty jej cen wynikają z tego, że nie wiemy w jakim stopniu rosyjska ropa zniknie z międzynarodowego rynku, a jest to rynek bardzo mocno zbilansowany i nie da się magazynować olbrzymich jej ilości, w przeciwieństwie do wielu innych surowców – wyjaśnia ekspert XTB. – Nawet przy wykorzystaniu rezerw nie można wyobrazić sobie, że natychmiast wyłączymy import rosyjskiej ropy, który wynosi 2 mln baryłek dziennie.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Nie ma takich możliwości, aby zmagazynować ropę i stworzyć zapasy na pół roku, zwłaszcza, że kraje OPEC nie są skłonne do większego niż dotychczas zwiększania produkcji. Jeżeli OPEC nie ugnie się pod presją USA, to wraz z ograniczaniem importu z Rosji przed nami dalsze wzrosty cen ropy naftowej.

Przed nami w konsekwencji tego bardzo poważna dyskusja o łagodzeniu polityki proekologicznej, ze względu na rosnący popyt na energię z węgla. Polityka klimatyczna była prowadzona kosztem polityki energetycznej, co bardzo sprzyja Rosji.

- Kumulacja skuteczności sankcji nakładanych na Rosję to kwestia kilku lat, a nie kilku miesięcy – dodaje P.Kwiecień. – Jednak warto pamiętać, że całkiem niedawno bardzo duży wzrost wydobycia w USA „zatopił” OPEC+ i ceny ropy spadły drastycznie.

 

Więcej o: Rosja, wojna, sankcje