Kocioł na biomasę powstanie w ciepłowni w Sanoku
SANOK. Dziś (środa, 12 stycznia 2022 r.) w Urzędz Miasta Sanoka została podpisana umowa pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. na finansowanie budowy kotła na biomasę o mocy 7 MW.
Koszt zamontowania nowej instalacji to ponad 16,2 mln zł. Ponad 7,5 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja z dofinansowania w ramach Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez NFOŚiGW.
Przedsięwzięcie będzie polegać na budowie kotła na biomasę z niezbędną infrastrukturą o mocy cieplnej nominalnej 7 MWt na terenie istniejącej ciepłowni Kiczury. Produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy w postaci biomasy leśnej (zrębki) do spalania w kotle wodnym. Ciepło produkowane będzie całorocznie na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku.
- Systemy energetyczne i ciepłownicze rozproszone w mniejszych miejscowościach, takich jak Sanok, są kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska, ekologii czy zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy, aby te systemy przechodziły w jak najbardziej nieemisyjne, a nasz program Ciepłownictwo Powiatowe pomoże ten cel osiągnąć - mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.
- Inwestycja jest bardzo ważna dla spełnienia regulacji unijnych dotyczących europejskiego zielonego ładu, poprawy jakości środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa ciepłowniczego dla mieszkańców, a przede wszystkim podniesienia jakości życia mieszkańców Sanoka - mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Tomasz Matuszewski burmistrz Sanoka przypomina, że inwestycja w kotły to drugie takie przedsięwzięcie po modernizacji oczyszczalni ścieków w Trepczy w 2013 roku.
- Budowa kotła na biomasę otwiera nowy rozdział związany z tym, aby emisja CO2 była zachowana na niższym poziomie a w przyszłości miasto Sanok kojarzyło się z czystym powietrzem - mówi Tomasz Matuszewski burmistrz Sanoka.
Kocioł będzie stanowił podstawowe źródło do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Wariant ten został wybrany jako najlepszy z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł na biomasę będzie pracował od 25% do 100% swojej mocy. Praca z różną mocą w ciągu roku wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim, konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym oraz przyjętego wariantu modernizacji systemu ciepłowniczego.
Obecnie w ciepłowni Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach wodnych węglowych, które dostarczane jest do sieci cieplnej, będącej własnością SPGK. Produkcja ciepła z w kotle na biomasę zastąpi część produkcji ciepła w kotłach na węgiel kamienny i będzie stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury. Oznacza to, że w wyniku realizacji projektu, system ciepłowniczy Sanoka sprosta regulacjom unijnym, uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego, a przede wszystkim znacząco obniży emisję zanieczyszczeń do powietrza
- Obniżenie emisji o połowę oraz wyjście z systemu ETS i unikniecie opłat związanych z emisją dwutlenku węgla to nasze dwa główne cele, jakie z myślą o tworzeniu taniego ciepła dla mieszkańców wdrażamy – mówi Krzysztof Jarosz, prezes SPGK sp. z o.o. - Poprawa efektywności energetycznej poprzez modernizacje źródeł ciepła musi być wprowadzana z dużym wyprzedzeniem. Ciepłownia SPGK w Sanoku, już dziś musi wdrażać nowoczesne przedsięwzięcia, aby wkroczyć w 2030 rok z niskoemisyjnym systemem ciepłowniczym.