Studia z elektroniki i telekomunikacji w Jarosławiu
JAROSŁAW. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu poszerza ofertę o kolejny kierunek.
Elektronika i telekomunikacja to oferta skierowana zarówno do absolwentów liceów jak i techników. Kształcenie rozpoczyna się od podstaw, dlatego nie jest wymagana wstępna wiedza techniczna. Taką wiedzę uzyskują studenci w trakcie 3,5-rocznego okresu studiów.
Oczekujemy na wszystkich, którzy chcą mieć ciekawa pracę, podejmować nowe i śmiałe wyzwania, tworzyć nowatorskie urządzenia elektroniczne, wiedzieć, jak zbudowany jest procesor notebooka i czym różni się od procesora komputera pokładowego samochodu, a także rozumieć dlaczego można błyskawicznie połączyć się przy pomocy małego przenośnego telefonu z osobą przebywającą na pustyni Sahara, sterować telefonem komórkowym temperaturą w mieszkaniu podczas naszej nieobecności lub jak łatwo zbudować automat do zdalnego otwierania bramy garażowej – mówi prof. Andrzej Kos z Zakładu Systemów i Sieci Komputerowych PWSTE.
Kierunek Elektronika i telekomunikacja zawiera w sobie dwie ścieżki edukacyjne: elektronikę i telekomunikację. Podczas studiów słuchacze wybierają samodzielnie własną ścieżkę edukacyjną. Kształceni będą inżynierowie specjaliści elektroniki lub telekomunikacji. Elektronika adresowana jest do wszystkich, którzy lubią budować, obsługiwać lub naprawiać sprzęt elektroniczny, np. komputery, telefony komórkowe, wzmacniacze akustyczne dużych mocy, nagłaśniać sale koncertowe, budować sieci telekomunikacyjne, dostarczać połączenia z internetem itp.
Telekomunikacja zbliżona jest do informatyki i adresowana do wszystkich zainteresowanych programowaniem, tworzeniem oprogramowania dla telefonii komórkowej, sieci telekomunikacyjnych, a także oprogramowania ogólnego przeznaczenia.
- Absolwent kierunku Elektronika i telekomunikacja znajdzie łatwo zatrudnienie zarówno w Polsce jak i krajach europejskich, gdzie zapotrzebowanie na takich specjalistów jest bardzo duże – zapewnia prof. Kos. - Pracę oferują zarówno duże korporacje jak i małe zakłady wytwórcze i usługowe. Podczas studiów wykładana jest także wiedza pozwalająca absolwentowi utworzyć własne przedsiębiorstwo.
Profesor Kos dodaje, iż w przypadku większości innych zawodów inżynierskich, zatrudnienie absolwentów jest kwestią bieżącego zapotrzebowania, które w skali kraju zwiększa się lub zmniejsza koniunkturalnie w miarę nasycenia kadrą. W przypadku elektroniki i telekomunikacji jest inaczej. Zapotrzebowanie jest duże i stale wzrasta. Wynika to stąd, że obecnie trudno wskazać zakład produkcyjny lub usługowy, który nie musiałby zatrudniać specjalisty zajmującego się wszechobecnym sprzętem elektronicznym - inżyniera elektronika lub inżyniera telekomunikacji. Zatem absolwenci elektroniki i telekomunikacji są bardzo poszukiwanym towarem na rynku pracy niemalże wszystkich branż przemysłowo-usługowych, poczynając od nowoczesnego rolnictwa przez przemysł spożywczy do przemysłu wysokich technologii.
ra