Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Zabytkowa kamienica przy Grunwaldzkiej w Rzeszowie odzyskała blask

Opublikowano: 2021-11-19 21:29:06, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Inwestycja Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

 

Kamienica znajduje się obecnie u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Sobieskiego. Powstała w 1870 roku. roku burmistrzem Rzeszowa i przewodniczącym rady miejskiej był Jan Pogonowski. Miasto liczące około 11 tysięcy mieszkańców znajdowało się na ważnym szlaku komunikacyjnym i handlowym w zaborze austriackim.

Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w kwietniu 2005 roku. Mieszkańcy Rzeszowa mogą dziś podziwiać ornamenty i ozdoby elewacji takie jakim przyglądali się rzeszowianie pod koniec XIX wieku.

- Remont elewacji od strony ulicy Grunwaldzkiej i więźby dachowej to była żmudna i wymagająca najwyższego kunsztu praca – mówi Łukasz Południak, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr I Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. - Trzeba było centymetr po centymetrze bardzo ostrożnie delikatnymi narzędziami zdejmować kolejne warstwy elewacji nakładane na mury przy kolejnych remontach przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Te warstwy skutecznie ukryły oryginalną, historyczną elewację. Dlatego zatrudniliśmy do tej pracy profesjonalną, specjalistyczna firmę. To Park-Bud z Przemyśla. Ta sama firma zajmowała się renowacją zabytkowego przemyskiego dworca. Podczas prac odkryto między innymi wnęki, które ktoś kiedyś zabudował cegłą dziurawką całkowicie zmieniając historyczny wygląd elewacji – opowiada Łukasz Południak.

Remontowi poświęcono sporo czasu. Prace rozpoczęły się w kwietniu br. a zakończono je we wrześniu br. - Chcieliśmy wiernie odtworzyć każdy szczegół. Wszystkie ornamenty i ozdoby elewacji. Cały wystrój architektoniczny. Liczyła się precyzja i dbałość nawet o najmniejszy detal. Często nadgryziony zębem czasu i uszkodzony. Wszystkie działania odbywały się pod czujnym okiem miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i konserwatora rzeźby oraz dzieł sztuki – tłumaczy Łukasz Południak.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Konserwator na bieżąco kontrolował przebieg prac, ale także to właśnie on dobierał odpowiednie kolory nowej elewacji na podstawie odkrytej pierwszej warstwy tynku z 1870 roku. Dobierał także najbardziej odpowiednie materiały, których użyto do renowacji.

Wyremontowano elewację kamienicy od strony ulicy Grunwaldzkiej, wymieniono także uszkodzone elementy więźby dachowej a starą blachę dachową zastąpiono nową.

- To kosztowne i czasochłonne prace, ale było warto, bo efekt jest znakomity. Przywrócono pierwotny wygląd elewacji reprezentacyjnego budynku co z pewnością dodaje uroku i smaku zabytkowemu, historycznemu centrum Rzeszowa – mówi Roman Szczepanek, prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie.

Koszt remontu elewacji to 227 tysięcy złotych. Remont dachu kosztował blisko 235 tysięcy złotych. Uzyskano dofinansowanie od wojewódzkiego konserwatora zabytków, pozostałe koszty zostały pokryte ze środków wspólnoty mieszkańców i miasta Rzeszów.

- Rozmawiamy z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, przekonujemy do zasadności takich prac. I w tym przypadku także tak było. Wspólnota podjęła uchwałę o remoncie elewacji i udało się go przeprowadzić, a efekty są imponujące. Poza estetyką rośnie także wartość lokali wyremontowanej kamienicy – mówi Roman Szczepanek.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

I dodaje, że to nie pierwszy i nie ostatni taki remont elewacji. Już zaplanowano rekonstrukcję i renowację elewacji kamienicy Grunwaldzka 24 od strony ulicy Sobieskiego. Planowane są kolejne remonty w innych częściach miasta.

- Renowację elewacji od strony ulicy Sobieskiego rozpoczniemy w 2022 roku, najwcześniej jak będzie to możliwe ze względu na pogodę. Planowane zakończenie prac to 30 lipca 2022 – zapowiada Łukasz Południak.

Szacunkowy koszt prac to blisko 144 tysiące złotych. - Powierzchnia elewacji od strony ulicy Sobieskiego jest mniejsza od tej przy Grunwaldzkiej, dlatego kwota jest niższa, ale może ulec zmianie bo zakres robót zależał będzie od tego co znajdziemy pod warstwami tynku i jakich nakładów pracy będzie wymagała renowacja – wyjaśnia Łukasz Południak.