Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Moc Odkrywców 2021. Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki za kilka dni

Opublikowano: 2021-09-23 20:10:49, przez: admin, w kategorii: Region

m roku, po raz pierwszy w ponaddziesięcioletniej tradycji Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki rozpocznie się od koncertu muzyki elektronicznej poświęconego pamięci Stanisława Lema. Gościem wydarzenia będzie Przemysław Rudź, multiinstrumentalista, popularyzator nauki i astronom.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Wydarzenie odbędzie się w piątek 24 września oraz w sobotę 25 września br. na Politechnice Rzeszowskiej.

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki MOC Odkrywców to popularnonaukowy format wszechedukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców. Od 2017 r., tj. od 9. edycji wydarzenie ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę odbywa się na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Piknik Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo-techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i skutecznie działa na linii dziecko–uczeń–nauczyciel–rodzic. 

 

W kolejnym roku pandemii i rozmaitych ograniczeń wzorem lat ubiegłych i dobrej tradycji przygotowywane są cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. W obrębie stref prezentowane będą: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych z czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu.

Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej, dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Podczas wydarzenia zaprezentują się koła naukowe działające na Politechnice Rzeszowskiej oraz zaproszeni goście z najlepszych polskich uczelni. Obok studentów uczelni wyższych swoje osiągnięcia będą demonstrować także przedstawiciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta i regionu. Oprócz klasycznych nauk przyrodniczych będzie można się spotkać ze sztuką – malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i muzyką, z popularną kulturą materialną oraz dziedzinami towarzyszącymi.

Dla uczestników wydarzenia swoje prezentacje przygotują firmy oraz instytucje, które na co dzień działają w innych obszarach życia. Kolejny raz będzie można wsiąść do „pociągu nie byle jakiego”, sprawdzić najnowsze osiągnięcia komunikacyjne partnerów imprezy Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Polregio, a także odwiedzić stoiska i prezentacje instytucji, które po raz pierwszy pojawią się na Pikniku. Na zakończenie będzie można wysłuchać wykładu gościa specjalnego Wiktora Niedzickiego.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny i ogólnie dostępny.

Data i miejsce: piątek 24 września w godz. 17.00–22.00 oraz sobota 25 września br. w godz. 11.00–18.00 na terenach przy i w  budynkach V i S Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Organizatorzy: Polimedia, Stowarzyszenie Ars Scientia, Politechnika Rzeszowska.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Rzeszowa, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Polska Agencja Kosmiczna.

Partnerzy: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Polregio, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Centrum Medyczne MEDYK.

Sponsorzy: Województwo Podkarpackie, Rzeszów – Stolica Innowacji, PGNiG, Centrum Medyczne MEDYK.