Jak rozwiązać problem gromadzenia i odzysku z odpadów komunalnych w Rzeszowie?
RZESZÓW. Opinia Stowarzyszenia „Razem dla Rzeszowa”.
Fot. Pixabay/CC0
Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa w kontekście podanego do publicznej wiadomości ogłoszenia o instalacji na terenie Rzeszowa kilkudziesięciu pojemników na elektrośmieci przypomina, że elektrośmieci to zaledwie kropla w morzu potrzeb tego jak powinien wyglądać nowocześnie zorganizowany miejski systemu gromadzenia i odzysku z odpadów komunalnych.
W 2018r. w 16 miastach wojewódzkich średnio zaledwie 14.8 % odpadów było poddanych recyklingowi materiałowemu i biologicznemu. W Rzeszowie współczynnik ten wyniósł jeszcze mniej bo ledwie ok. 10.8 %. Tymczasem dyrektywa Unii Europejskiej zaleca ponowne użycie lub recykling odpadów komunalnych na poziomie 65% w 2030 r.
W 16 miastach wojewódzkich średnio 22.4 % odpadów składowanych było na wysypiskach. W Rzeszowie współczynnik ten ten był większy i wyniósł 25.8 %. Przepisy unijne mówią, że maksymalnie 10% odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania na wysypiskach w 2030 r.
Rzeszowskie stowarzyszenie proponuje też miniPSZOKi (czynne 24h), kaucjomaty 24h oraz systemy indywidualnej Segregacji Odpadów dla zabudowy wielorodzinnej