Ślady kopalni ropy w Lalinie czyli kolejne odkrycia w ramach projektu „Naftowa kolebka Europy”
GMINA SANOK. Projekt realizowany jest przez samorządy gminy Sanok oraz Rady Miejskiej Borysławia i dofinansowany został z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
W trakcie prac badawczych nad archiwaliami natknięto się na kolejną niespodziankę. Ślady jednej z najmniej historycznie rozpoznanych kopalni ropy naftowej położonych w granicach gminy Sanok - kopalnię w Lalinie. Zlokalizowano była na rozciągającym się nad wsią wzgórzu, w pobliżu granicy z Grabownicą i Dydnią. Wiercenia pierwszego szybu rozpoczęto tam 22 lipca 1922 roku.
W ramach projektu zrealizowanych zostanie wiele działań, które skoncentrowane są na wykorzystaniu tematyki związanej z historią przemysłu naftowego dla wspólnej promocji i intensyfikacji współpracy pomiędzy partnerami. Najważniejsze z nich, to: prace badawcze zbiorów archiwalnych związanych z wydobyciem ropy i gazu; analiza wykorzystania historycznych obiektów związanych z wydobyciem ropy i gazu do celów turystycznych; stworzenie wspólnej strony internetowej projektu z e-katalogiem miejsc przemysłu naftowego i gazowniczego; wydanie dwujęzycznego albumu o historii przemysłu naftowego w Borysławiu i powiecie sanockim; wydanie map miasta Borysławia i Gminy Sanok z zaznaczonymi historycznymi miejscami przemysłu naftowego; szkolenia dla z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym; konferencje naukowe związane z dziedzictwem przemysłowym „Naftowa kolebka Europy: zapomniana historia Polski i Ukrainy”; budowa pomnika Jana Zeha w Borysławiu oraz budowa pomnika Ignacego Łukasiewicza w Strachocinie na terenie Gminy Sanok.
Region przygraniczny Polski i Ukrainy uważany jest za kolebkę europejskiego przemysłu naftowego. Na przełomie XIX i XX wieku wydobycie ropy naftowej w rejonie Borysławia i gminy Sanok zajmowało 3 miejsce na świecie, a ślady tego ważnego w dziejach regionu okresu do dziś można spotkać w wielu miejscach. Historia przemysłu naftowego jest magnesem dla wielu osób, które poszukują nietuzinkowych wrażeń, a zachowana infrastruktura pozwala „dotknąć” czasów, które przeminęły i stanowiły ważny okres w dziejach obydwu narodów.