Jarosław, Nisko i Stalowa Wola z dofinansowaniem z Programu „Rozwój lokalny” (fundusze norweskie)
PODKARPACKIE. Każdy projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 3,5 mln euro.
Waldemar Buda wiceminiser funduszy i polityki regionalnej, Zbigniew Kotuła zastępca burmistrza Niska i Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Fot. nisko.pl
W ramach projektu „JarosLove - z miłości do ludzi”, przygotowanego przez Jarosław, samorząd będzie realizował cele związane między innymi z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń, poprawą efektywności energetycznej gminy czy zaangażowaniem społeczeństwa obywatelskiego współtworzącego miasto.
Z kolei dzięki projektowi „Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, miasto chce rozwinąć ofertę dla młodych poprzez rozwój oferty mieszkaniowej. Stalowa wola będzie budować markę miasta Smart, wspierać współpracę nauka-biznes oraz tworzyć dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości.
I wreszcie, projekt przygotowany przez miasto Nisko: „Nisko coraz wyżej - podniesienie potencjału ekonomiczno-gospodarczego miasta i konkurencyjności życia w mieście” - skupia się wokół stworzenia warunków do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Samorząd chce także wypracować jednolity system kształcenia. Działania skierowane będą również na poprawę jakości życia w mieście w obszarze dostępności.
Program „Rozwój lokalny”, to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Zgłaszane projekty zawierały długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro.
Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się już 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej Programowi "Rozwój lokalny".
Fundusze Norweskie i EOG
Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
.