Program Inwestycji Strategicznych - nowe, rządowe pieniądze dla samorządów
PODKARPACKIE. We wtorek (29 czerwca 2021 r.) na spotkaniu z samorządowcami w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Ewa Leniart i członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentowali nowy program.
Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami.
- Za kilka dni pierwszy nabór - mówiła wojewoda Ewa Leniart. - Nowy program może stać się motorem rozwoju dla samorządów, jak i sposobme na uzupełnienie braków.
W pierwszej – pilotażowej edycji programu każdy samorząd będzie mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces będzie się odbywał w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu.
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie i weryfikował je formalnie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której premier zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.
Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby jednostka samorządu terytorialnego mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.
W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).
Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomi 1 lipca, wtedy też poinformuje o szczegółach programu. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.
Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.
W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi.