Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Bezpłatne badania profilaktyczne serca w Rzeszowie

Opublikowano: 2021-06-15 19:50:20, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Rusza kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” mająca na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Czerwiec będzie poświęcony profilaktyce chorób serca.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Już 18 czerwca na Placu Farnym mieszkańcy Rzeszowa będą mogli wykonać, w mobilnym punkcie diagnostycznym, bezpłatne badania, m.in. EKG serca, saturację, pomiar ciśnienia krwi oraz porozmawiać z lekarzem specjalistą. Mobilny punkt będzie czynny w godzinach 8:00-16:00.

Badanie opinii pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Wniosek jest oczywisty – rzeczywistość pandemiczna nie sprzyja regularnym badaniom diagnostycznym i trosce o zdrowie. Najwięcej, bo aż 15% bagatelizowanych objawów podczas pandemii COVID-19 należało do symptomów chorób sercowo-naczyniowych. Blisko połowa badanych, bo 49,1% zadeklarowało, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.

- Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych - komentuje Zofia Kurek-Maciejewicz z Zentiva Polska.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Szacuje się, że 20 milionów Polaków cierpi na hipercholesterolemię, a 13 milionów może chorować na różne rodzaje nadciśnienia tętniczego. Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich dolegliwości, a także unikają wizyt u lekarzy specjalistów oraz wykonywania badań, które są kluczowe w wykrywaniu chorób przebiegających z początku bezobjawowo (np. lipidogramu niezbędnego do monitorowania stanu gospodarki lipidowej w organizmie). Jak pokazało badanie opinii publicznej zaledwie 10% respondentów mierzy ciśnienie codziennie, a co dziesiąty respondent nie robi tego wcale.

- W wielu przypadkach, szczególnie na początku rozwoju choroby, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia nie dają żadnych objawów. W profilaktyce tych schorzeń kluczowa jest zmiana stylu życia m.in. utrzymanie odpowiednio zbilansowanej i niskotłuszczowej diety, ale niezwykle ważna jest także regularna kontrola ciśnienia krwi pozwalająca na wczesne wykrycie nadciśnienia i podjęcie jego leczenia. Koniecznie monitorujmy także stężenie cholesterolu przy każdej możliwej okazji, nie rzadziej niż raz na rok - mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”.

Duży problem dla pacjentów stanowi podzielenie się z lekarzem informacjami o bardziej wstydliwych objawach choroby. Co piąta osoba spośród respondentów badania zadeklarowała, że nie powiedziałaby lub nie wie czy powiedziałaby lekarzowi o problemie zapominania zdarzeń, które przed chwilą miały miejsce. Tymczasem szacuje się, że otępienie może dotyczyć nawet 500 tys. Polaków, a im wcześniej uda się wykryć chorobę, tym łatwiej można opóźnić jej skutki takie jak upośledzenie funkcjonowania i utrata samodzielności w codziennych czynnościach. Celem akcji jest więc także przełamanie szkodliwych stereotypów i tematów tabu wobec przypadłości, uznawanych przez społeczeństwo za wstydliwe takich jak np. nietrzymanie moczu lub zapominanie w chorobie Alzheimera.

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony będzie edukacji w innym obszarze profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane będą bezpłatne badania z zakresu kardiologii, w lipcu – urologii, sierpniu – reumatologii, a we wrześniu związane z chorobą Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

W piątek (18 czerwca 2021 r.) mobilny punkt diagnostyczny będzie czekał na mieszkańców Rzeszowa w godzinach 8:00-16:00 na Placu Farnym. Na miejscu będzie dostępny kardiolog, który omówi z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem profilaktyki chorób serca. Ponadto, oceni poziom tkanki tłuszczowej, a także udzieli informacji i dalszych wskazówek pod kątem zalecanych badań profilaktycznych, m.in. badania poziomu cholesterolu i stanu gospodarki lipidowej.