Podatki na Podkarpaciu w 2020 r. Wpływy, umorzenia, oszustwa
PODKARPACKIE. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie podsumowała 2020 r. w województwie podkarpackim.
Fot. KAS
Wysokość wpływów budżetowych wzrosła o 867 mln złotych w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 9 mld złotych, co daje wzrost o 10,6 %. Składają się na to wpływy z PIT, CIT, VAT, akcyzy, cła, podatku VAT w imporcie i podatek VAT w nabyciu wewnątrzwspólnotowym.
W porównaniu do ubiegłego roku, znaczący wzrost wpływów odnotowany został w podatku od towarów i usług o ponad 15% a także z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, odpowiednio o ponad 13 % i 10%.
Umorzenia podatków
W 2020 r. urzędy skarbowe w woj. podkarpackim odnotowały także wzmożony wpływ wniosków o ulgi w spłacie, spośród których prawie 70 % uzasadnionych zostało pandemią koronawirusa. Łącznie wydanych zostało 2,1 tysiąca decyzji, w których łączna kwota należności głównej przekroczyła 140 mln złotych.
Kontrole i wykrywanie oszustw podatkowych
W ramach ubiegłorocznych kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe w województwie podkarpackim wykryte zostały uszczuplenia podatkowe na poziomie 109 mln złotych.
Warto zaznaczyć, że Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadza coraz mniej kontroli podatkowych, a więcej czynności sprawdzających. Ich rolą jest bieżąca weryfikacja prawidłowości zobowiązań podatkowych deklarowanych przez podatnika, która ma jak najszybciej zapobiec powstaniu ewentualnych zaległości podatkowych. Urzędy skarbowe na Podkarpaciu w ubiegłym roku wykazały blisko 787 mln złotych uszczupleń.
System działań kontrolnych KAS to także działania prowadzone przez Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu. W wyniku ubiegłorocznych działań prowadzonych przez ten urząd wykryte zostały uszczuplenia podatkowe na ponad 328 mln złotych.
Obsługa ruchu granicznego
Obsługując przedsiębiorców działających w międzynarodowym obrocie towarowym, w 2020 roku Krajowa Administracja Skarbowa na Podkarpaciu zarejestrowała w ruchu towarowym ponad 279 tys. zgłoszeń celnych ( blisko 9 tys. więcej niż rok wcześniej), w tym ponad 163 tys. w procedurach wywozowych i ponad 115 tysięcy w procedurach przywozowych.
W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS z Podkarpacia obsłużyli także ponad 209 tys. operacji tranzytowych. Suma wszystkich obsłużonych zgłoszeń celnych wyniosła prawie 490 tysięcy.
Walka z przemytem, ochrona społeczeństwa przed zagrożeniami
W ramach walki z przemytem, w 2020 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS wszczęli 1,2 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wystawili także 5,3 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 2,1 mln złotych.
Wśród zatrzymanych towarów znalazły się min.:
- Wyroby tytoniowe i alkoholowe ( 3,5 mln sztuk papierosów, 12,6 ton tytoniu i suszu tytoniowego oraz 4,6 tys. litrów alkoholu)
- 14,4 ton odpadów
- Blisko 200 kg/litrów nielegalnych środków ochrony roślin,
- Ponad 15 tys. szt. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.
- Blisko 100 kg fluorowanych gazów cieplarnianych
- 90 tys. szt. towarów nie spełniających wymogów bezpieczeństwa produktu
- a także środki odurzające, psychotropowe, zabytki czy towary zatrzymywane ze względu na naruszenia przepisów dotyczących ochrony praw własności intelektualnej
Ponadto:
- ponad 33 tys. kontroli w ramach monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości nałożono kary pieniężne w łącznej kwocie ponad 1 mln złotych.
- Laboratorium Celno- Skarbowe w Przemyślu przebadało pod względem taryfikacji, jakości, bezpieczeństwa, ochrony konsumentów ponad 2 tys. próbek i wykonało ponad 10 tys. analiz, wielokrotnie przyczyniając się do udaremnienia wprowadzenia do obrotu substancji psychoaktywnych i niebezpiecznych. W 1,6 tys. próbkach stwierdzono nieprawidłowości, co stanowi 80 % wszystkich przebadanych próbek.
- funkcjonariusze KAS na Podkarpaciu prowadzili także działania kontrolne w związku z ryzykiem wprowadzenia chorób na teren UE (w tym wirusa ASF), nakładając na podróżnych łamiących zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego mandaty w łącznej kwocie ponad 300 tys. zł.
Nielegalny hazard
Funkcjonariusze podkarpackiej KAS zatrzymali w 2020 r. 394 urządzeń do gier działających niezgodnie z ustawą o grach hazardowych. W wyniku czego wszczęto 157 postępowań karnych i 482 postępowań administracyjnych, w których nałożone kary wyniosły ponad 14 mln zł.
Zarekwirowany alkohol
W 2020 r. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przekazała na cele walki z pandemią prawie 40 tys. litrów spirytusu zatrzymanego podczas działań kontrolnych. Dzięki odpowiednim procedurom, które pozwoliły przekazać alkohol nieodpłatnie, jako towar mający znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, mógł on posłużyć do przygotowania środków dezynfekcyjnych.
Nasi funkcjonariusze od początku pandemii zaangażowali byli w działania mające na celu powstrzymywanie rozwoju liczby zachorowań m.in. poprzez nadzór nad produkcją płynu do dezynfekcji rąk w Jedliczu. Z uwagi na to, że głównym składnikiem płynu jest alkohol etylowy produkcja ta objęta jest stałą kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej.
W trakcie działań wzmacniających bezpieczeństwo sanitarne kraju, funkcjonariusze podkarpackiej KAS wspierali także kontrole sanitarne w Barwinku.