Nowe stawki diet i delegacji – marzec 2013
Od 1 marca wchodzi w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych.
W każdym kraju jest inna stawka delegacji. Na zdjęciu Lwów. Fot. Adam Cyło
Pracownik, który udaje się w służbową podróż krajową lub zagraniczną (w terminie i miejscu określonym przez firmę) przysługują: diety, zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych wydatków (ale udokumentowanych i uzasadnionych=.
Pracownik ma – według nowych przepisów – prawo do zwrotu kosztów przejazdu po załączeniu biletów (w tym miejscówek i innych opłat dodatkowych) lub faktur za nie wystawionych. Brane pod uwagę są także ulgi. Pracodawca może zgodzić się też prywatnym samochodem osobowym (a nawet motocyklem lub motorowerem)
Rozliczenie z podróży należy przedstawić do 14 dni po jej zakończeniu.
– Nowe przepisy łączą dwa dotychczasowe rozporządzenia, odrębne dla podróży zagranicznych i krajowych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria mecenas Karolina Stawicka, ekspert prawa pracy z Kancelarii Bird & Bird. - W tej chwili będzie jeden dokument, łatwiejszy do obsługi i do pracy dla pracodawców
Jedna z największych zmian to wzrost diety za dobę w podroży krajowej, jak też w podróżach zagranicznych. Dieta wzrasta do 30 zł za dobę przy podróży krajowej. Do tej pory było to 23 złote. W zagranicznych podróżach zależy to od państwa. Załącznik do rozporządzenia zawiera całą tabelę państw, są tam wyszczególnione limity na diety, i na zakwaterowanie w poszczególnych państwach.
Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego.
- Jeżeli pracownik wyjeżdża na wyjazd poniżej 8 godzin, dieta wtedy w ogóle nie obowiązuje. Do tej pory było to niejasne. Między 8 a 12 godzin przysługuje dieta w 50 procentach, a powyżej 12 godzin – przysługuje pełna dieta.
- Wzrosną również ryczałty komunikacyjny i hotelowy – wyjaśnia Karolina Stawicka.
Za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości. Za niepełną dobę podróży zagranicznej: do 8 godzin – przysługuje 1/3 diety, ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 50 proc. diety, ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Korzyść z nowych przepisów odczują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Ponieważ dieta jest wyższa, pracownik nie będzie musiał płacić podatku do kwoty diety. Będzie miał większą możliwość gospodarowania funduszem, nadal znikomym, który będzie do jego dyspozycji w czasie podróży służbowej. Z kolei dla pracodawcy będzie to wyższy koszt. W związku z tym jego podatek ulegnie obniżeniu – tłumaczy ekspertka prawa pracy.
Jeżeli pracownik miał zapewnione częściowe wyżywienie podczas podroży służbowej, to kwota diety będzie zmniejszana o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, także w przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie.
– Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie – 25 proc. diety, obiad – 50 proc. diety, kolacja – 25 proc. diety – mówi mecenas Stawicka. - Czyli pracownik ma szansę uzupełnienia w diecie ponad to, co będzie miał zagwarantowane.
Do rozliczenia kosztów podróży pracownik będzie musiał dołączyć dokumenty, np. rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Jeżeli przedstawienie dokumentu nie będzie możliwe, pracownik złoży pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.
kar, Newseria