Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Studentki Politechniki Rzeszowskiej na ratunek XIX w willi Potockich na Ukrainie

Opublikowano: 2020-12-16 19:18:41, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Studentki architektury opracowały dokumentację architektoniczno-konserwatorską XIX-wiecznej willi Potockich w Antoninach.

Studentki Politechniki Rzeszowskiej na ratunek XIX w willi Potockich na Ukrainie

 

Zadanie realizował zespół składający się z dziewięciu studentek Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury (Iryna Danyliuk, Anna Gardzińska, Daria Józefczyk, Natalia Możdżeń, Natalia Pacia, Gabriela Stanula, Gabriela Walczyna, Ilona Wójcik, Monika Wzorek).

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Pierwszy etap prac nad opracowaniem wykonano podczas obozu naukowego zorganizowanego we wrześniu 2019 r. przez Katedrę Konserwacji Zabytków Politechniki Rzeszowskiej, kierowaną przez prof. Marka Gosztyłę. Zespół przeprowadził na miejscu badania architektoniczne i inwentaryzację zabytkowych detali, które dostarczyły informacji o stanie całego zabytkowego zespołu budynków. Opracowano również projekt adaptacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na ekspozycje muzealne.

Wyniki tych prac zostały zaprezentowane we wrześniu podczas uroczystego wystąpienia z udziałem pracowników gminy, kierownictwa muzeum w Antoninach oraz mieszkańców.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Kolejny etap prac odbywał się już na uczelni, gdzie studentki pracowały nad propozycją adaptacji obiektu willi Potockich do współczesnych funkcji. Przygotowano też model 3D budynku, korzystając ze specjalistycznych programów do wizualizacji.

Opracowana dokumentacja trafiła już do lokalnego samorządu w Antoninach na Ukrainie. Oby się przydała.

Był to pierwszy obóz naukowy z wyjazdem na Ukrainę, połączony z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, a organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były jedynie na terenie Polski, studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.

 .