Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Aktywni pszczelarze z Podkarpacia

Opublikowano: 2020-11-30 11:00:00, przez: admin, w kategorii: Edukacja ekologiczna

Jak co roku, także i w 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim wręczone zostały nagrody dla najbardziej aktywnych kół pszczelarskich z województwa podkarpackiego.

Aktywni pszczelarze z PodkarpaciaAktywni pszczelarze z PodkarpaciaAktywni pszczelarze z PodkarpaciaAktywni pszczelarze z Podkarpacia
Aktywni pszczelarze z PodkarpaciaAktywni pszczelarze z Podkarpacia
Aktywni pszczelarze z Podkarpacia

 

Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych , sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”,

sfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Samorząd Województwa Podkarpackiego już od sześciu lat prowadzi kampanię edukacyjną pn.: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Jednym z elementów tego działania jest corocznie organizowany konkurs na „Najbardziej Aktywne Koło Pszczelarskie”, realizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego we współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie.

 

W ramach konkursu oceniane były m.in​ ilość działań szkoleniowych, zarówno tych, w których uczestniczyli pszczelarze jak i tych które oni prowadzą (działalność edukacyjna), pozyskiwanie środków z projektów skierowanych do kół pszczelarzy, różnorodność produktów pozyskiwanych od pszczół przez członków Koła, kwalifikacje członków, to czy koło posiada sztandar, czy uczestniczy w uroczystościach, czy w ubiegłych latach członkowie Koła brali udział w Święcie Miodu, czy zdobywali wyróżnienia itp.

 

- Konkurs ma na celu docenienie aktywności kół pszczelarzy z terenu naszego województwa. W ten sposób możemy wspomóc ich działalność i uhonorować ciężką pracę - zarówno tę prowadzoną w pasiekach, jak również edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i osób zainteresowanych pszczelarstwem – mówił wicemarszałek Piotr Pilch, odpowiedzialny w zarządzie województwa za rolnictwo.

 

W ramach konkursu samorząd województwa corocznie funduje nagrody. W tym roku dla laureatów ufundowano topiarki do wosku z palnikiem gazowym. Nagrody główne otrzymali:

- Rejonowe Koło Pszczelarzy Ziemi Dubieckiej (kategoria kół małych);

- Koło Pszczelarzy Grodzisko Dolne (kategoria kół średnich);

- Koło Pszczelarzy w Ropczycach (kategoria kół dużych).

Pozostałe Koła biorące udział w konkursie otrzymały nagrody pocieszenia. Były to refraktometry do badania miodu oraz drobny sprzęt pszczelarski.

 

Przewodniczących kół zapytaliśmy, jak powinna wyglądać aktywność organizacji pszczelarskich.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Zapewnić korzyści członkom

 

Koło w Ropczycach liczy w tej chwili 74 członków, którzy w 100 pasiekach mają 1483 rodziny pszczele.

 

- Organizujemy szkolenia, kursy kwalifikacyjne, wyjazdy szkoleniowe na przykład do firmy Łysoń czy na imprezy pszczelarskie – mówi Stanisław Fąfara, przewodniczący koła - dlatego pszczelarze widząc naszą aktywność, przenoszą się z nawet z innych kół, z innych powiatów.

 

Wśród członków koła jest m.in. prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Dylon, a są też członkowie nagradzani na Święcie Miodu organizowanym przez PZP.

 

- Staramy się, by każdy nasz członek miał korzyść z tego, że naszego koła należy, a równocześnie chcemy rozwijać pszczelarstwo i gospodarkę pasieczną – dodaje Stanisław Fąfara.

 

 

 

 

 

Nagroda dla młodego koła

 

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Rejonowe Koło Pszczelarzy Ziemi Dubieckiej jest kołem bardzo młodym, bo powstało dopiero w grudniu 2019 roku. Liczy tylko 10 członków, ale działa prężnie. Członkowie wiedzą czego chcą, wiedzą też jak rozwijać pszczelarstwo.

 

- Idziemy w kierunku pogłębiania wiedzy, w kierunku podwyższania jakości naszych produktów, w kierunku ekologii – mówi Antoni Chruścicki, przewodniczący koła. - Dbamy też o sadzenie roślin miododajnych i pyłodajnych.

Więcej o: pszczelarstwo