Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Promocja kultury lasowiackiej i łemkowskiej w gminie Leżajsk i w Pereczynie

Opublikowano: 2020-11-09 12:03:23, przez: admin, w kategorii: Kultura

POWIAT LEŻAJSKI. Polsko - ukraiński projekt etnograficzny leżajskiego.

Promocja kultury lasowiackiej i łemkowskiej w gminie Leżajsk i w Pereczynie

 

Projekt „Poznaj kulturę regionu przygranicznego Polski i Ukrainy” realizują wspólnie Gminny Ośrodek Kultury w Leżajsku i Rada Miasta Pereczyn na Ukrainie.

 

Perenczyn to miasto rejonowe (powiatowe) na Zakarpaciu, nad rzeką Uż.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Dzięki projektowi jeszcze w tym roku na terenie gminy Leżajsk powstaną dwa kluby rzemieślnicze z zakresu malarstwa i rzeźby, zaś w przyszłym zostanie zorganizowana zostanie wystawa promująca kulturę lasowiacką. Odbędzie się też Forum Kulturalne z udziałem przedstawicieli strony ukraińskiej oraz powstanie specjalna strona internetowa, na której znajdą się informacje i zdjęcia dotyczące Łemków i Lasowiaków.

 

Jak informuje starostwo w Leżajsku, „współpraca ekspertów historycznych Polski i Ukrainy umożliwi szerszą promocję kultury lasowiackiej i łemkowskiej, zwiększy szanse ich promocji oraz wpłynie na rozwój turystyki z uwzględnieniem etnografii Podkarpacia i Zakarpacia”.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Termin zakończenia realizacji projektu przewidziany jest na sierpień 2021 r. Projekt realizowany jest w Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 (Europejski Instrument Sąsiedztwa).