Zakończyły się prace konserwatorskie kamienicy Springera w Dukli
DUKLA. Budynek przy ul. 3 Maja, to jeden z najcenniejszych dukielskich zabytków architektonicznych.
Fot. dukla.pl
Remont kosztował gminę 430 tys. zł. Wykonawcą była firma Roboty Wysokościowe K2 Dawid Musiał.
W ramach prac zostało wykonane pokrycie dachowe, elewacja południowa, frontowa z balkonem z kutą balustradą zwieńczoną tympanonem z kartuszem flankowanym motywem roślinno-wolutowym i północna. Przy oknach na elewacjach odrestaurowane zostały okna w profilowanych opaskach, nad którymi umieszczony jest fryz dekorowany rozetami oraz przerywane gzymsy nad nim, łączone niewielkimi nadwieszonymi łukami obramującymi antaby. Odrestaurowane zostały również drzwi frontowe, dwuskrzydłowe, bogato zdobione z naświetlem utrzymane w stylistyce manierystycznej, o zdobionych aediculami skrzydłach oraz bogato zdobionych słupkach futryny.
Kamienica, nazywana Domem Springera od ostatniego przed II wojną światową właściciela lub Nową Apteką, lub Białym Pałacem, położona jest przy tzw. Gościńcu Rządowym łączącym Preszów z Przemyślem, wybudowanym przez Austriaków około 1775 roku.
Wybudowana została w drugiej połowie XVIII wieku na rzucie wydłużonego prostokąta o wymiarach 32,3X 17 m w kierunku północ-południe w stylu późnobarokowym przez Jana Kantego Ossolińskiego z Balic i Tęczyna jako pałac dla gości i należała do zabudowań pałacowych (podaję informację za Bartoszem Jabłeckim – Męcińskim).
Kondygnacje kamienicy są zwieńczone kordonowymi gzymsami, nad parterem wąski, nad pierwszym piętrem szerokim wydatnie profilowanym. Parter kamienicy jest pokryty boniowaniem płytowym, a piętro pasowym. Piętro jest bogato zdobione pilastrami, oknami w profilowanych opaskach z uszkami, ponad którymi umieszczony jest fryz dekorowany rozetami oraz przerywane gzymsy nad nim, łączone niewielkimi nadwieszonymi łukami obramującymi antaby.
Kamienica była parokrotnie przebudowywana, po pożarze pod koniec XIX wieku i po II wojnie światowej. Po 1900 roku mieszkał tam znany dukielski lekarz dr Jan Strycharski. Przed II wojną światową oprócz apteki właściciela Springera od strony północnej duży sklep towarów mieszanych i przemysłowych z wyszynkiem Henryka Muzyka, cukiernia i piekarnia Bergmana. Po walkach w 1944 roku kamienica była znacznie zrujnowana. Dopiero w 1959 przeszła remont generalny.
Elewacje kamienicy reprezentują obecnie formę eklektyczną bliską neorenesansowi. Dzięki zachowanej sylwetce, wystroju elewacji oraz dzięki oryginalnym drzwiom wejściowym kamienica jest obiektem wyróżniającym się w Dukli oraz powiecie krośnieńskim. Elewacje kamienicy są zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej, świadczącym o historii Dukli i jej właścicieli: Mniszchów, Męcińskich, Tarnowskich i Springerów.
Zobacz więcej w tym bilbliografia: Dukla.pl Dukielski Przegląd Samorządowy nr 4, 2020
Link http://www.dukla.pl/dps/202004/dps_202004.pdf
.