Huta Stalowa Wola liderem konsorcjum bojowych wozów piechoty
STALOWA WOLA, WARSZAWA. Kilka polskich firm zbrojeniowych podpisało umowę o współpracy w ramach konsorcjum.
Fot. KPRM
Huta Stalowa Wola SA oraz kilka firm z innych części Polski wspólnie opracują bojowy wóz piechoty, wystartują w przetargu ogłaszanym przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz zajmą się produkcją. Wczoraj (14 lutego 2013) stworzono konsorcjum.
Celem konsorcjum jest wspólne przygotowanie i złożenie oferty do Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na wykonanie prac badawczo-rozwojowych mających na celu opracowanie bojowego wozu piechoty wraz ze sprzętem technicznym batalionu zmechanizowanego (BWP), jak również realizacja wyżej wymienionych prac w przypadku wyboru oferty konsorcjum przez MON czy NCBiR oraz późniejsze wdrożenie BWP do produkcji seryjnej.
- To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej zbrojeniówki – mówi Antoni Rusinek, członek zarządu Huty Stalowa Wola S.A. - Powołaliśmy konsorcjum, które sprawiedliwie i na zdrowych zasadach łączy polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe wokół realizacji projektów kluczowych dla uzbrojenia polskiej armii.
Siedziba konsorcjum będzie w Stalowej Woli, a jego liderem jest HSW. Członkowie konsorcjum mają równe prawa i jednocześnie zastrzegają iż Konsorcjum nie może być uważane za utworzenie korporacji, spółki prawa cywilnego, spółki prawa handlowego, czy też innej osoby prawnej.
Konsorcjum jest zamknięte. Nowych członków nie będzie, natomiast można wykluczyć firmę, która nie wykona lub nienależycie wykona obowiązki wskazane w podpisanej umowie.
- Powołanie do życia kolejnych konsorcjów wydaje się być kwestią czasu – dodaje Antoni Rusinek, członek zarządu HSW. - W naszym gronie znajduje się kilku kolejnych liderów dla konsorcjów zdolnych skutecznie zrealizować kolejne zadania z zakresu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych.
Członkowie konsorcjum to Huta Stalowa Wola S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp.z o.o., z Gliwic, Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A. (Gliwice), Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. z Siemianowic Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., z Poznania, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej – Instytut Badawczy z Sulejówka, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA z Zielonki.
ac