Archiwum Różewiczowskie - cenny dar dla Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego
RZESZÓW. Prof. Kazimierz Braun przekazał mu gromadzone przez siebie przez kilkadziesiąt lat Archiwum Różewiczowskie.
Profesor Kazimierz Braun jest polskim reżyserem, dramatopisarzem, prozaikiem, teatrologiem, nauczycielem akademickim i tłumaczem. Związany był z teatrami m.in. w Łodzi, Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu. Był też wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1985 Kazimierz Braun został zwolniony z pracy z powodu swojej opozycyjnej działalności. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam podjął pracę na amerykańskich uczelniach: New York Universisty w Nowym Jorku, Swarthomore College w Pensylwanii, University of California w Santa Cruz, State University of New York w Buffalo. Zajmował się też reżyserowaniem sztuk w teatrach w USA, Kanadzie i Irlandii.
Jednym z obszarów teatralnej działalności Kazimierza Brauna jest współczesny dramat polski, w tym dramat różewiczowski. Znajomość z Tadeuszem Różewiczem zawarta w roku 1970 przerodziła się w przyjaźń trwającą aż do śmierci poety w roku 2014.
Profesor Braun od lat współpracuje też z Instytutem Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W uczelnianym wydawnictwie ukazywały się niektóre jego prace (m.in. monografia „Mój” teatr Różewicza; współautor J. Hofman-Wiśniewska). Już w czerwcu 2014 r, profesor przekazał uniwersytetowi swoje archiwum cyfrowe. Obecnie ten zbiór został poszerzony o unikalne Archiwum Różewiczowskie, czyli oryginały korespondencji z Tadeuszem Różewiczem, fotografii oraz scenariuszy sztuk poety. Archiwum Różewiczowskie obejmuje okres współpracy reżysera od momentu wyjazdu z Polski w roku 1985 do śmierci Tadeusza Różewicza w roku 2014. Po opracowaniu naukowym Archiwum Różewiczowskie zostanie przekazane do Pracowni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego.