Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Wkrótce otwarcie Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

Opublikowano: 2020-09-28 13:14:54, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Otwarcie wpisuje się w obchody 85. rocznicy powstania Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (Fb)

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (Fb)

 

Uroczystość zaplanowano na 2 października, na godz. 11.00. Godzinę później obchody przeniosą się do siedziby Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. I jak to podczas takich uroczystości, będą przemówienia, wręczanie odznaczeń, ale i multimedialna prezentacje m.in. etapów przebudowy spichlerza w Zgłobniu, zaadaptowanego właśnie na nową składnicę.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Spichlerz w Zgłobniu (gmina Boguchwała) pochodzi z końca XVI wieku. Pierwotnie był dworem w stylu obronnym, później przebudowano go na spichlerz. Po nacjonalizacji należał go Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Od kilkunastu lat jest własnością Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Przebudowa obiektu trwała kilka lat i podzielona była na etapy. Sam obiekt był już właściwie gotowy w połowie roku, choć ostatnie prace budowlane jeszcze trwały. Wówczas też ogłoszono ostatni przetarg na dostawę wyposażenia placówki, od regałów po sprzęt komputerowy.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

I wreszcie nadszedł czas na otwarcie składnicy. A okazja jest nie byle jaka, bo 85. rocznica powstania rzeszowskiego muzeum. Jego historia sięga zaś 1935 r., kiedy grupa społeczników skupionych w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej zadecydowała o powołaniu placówki muzealnej. Jej pierwotna nazwa, to Muzeum Ziemi Rzeszowskiej. Organizatorem placówki był Franciszek Kotula, nauczyciel miejscowej szkoły powszechnej. I rzeczywiście, gromadzone zabytki składowane były na początku w jednej z sal szkoły przy ul. Bernardyńskiej. W 1940 r. muzealne zbiory przeniesione zostały do kamienicy przy rzeszowskim Rynku. W roku 1945 placówkę przemianowano na Muzeum Miasta Rzeszowa, a sześć lat później podniesiono jego rangę do Muzeum Okręgowego. Placówka zyskała też wówczas swoją siedzibę - siedemnastowieczny popijarski gmach przy ulicy 3-go Maja.