Konkurs „Budowa roku 2019”. Nagrody dla podkarpackich inwestycji
PODKARPACKIE. Uroczysta gala konkursu odbyła się w ubiegłym tygodniu w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej.
Sam konkurs,już po raz 30., zorganizował Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Jedną z nagród I stopnia zdobyła: budowa Pijarskiego Kompleksu Edukacyjnego w Rzeszowie
przy ul. Bałtyckiej 33.
I jeszcze informacja dotycząca tej inwestycji:
Inwestor: Polska Prowincja Zakonu Pijarów, Kraków
Inwestor zastępczy: B-ACT Sp. z o.o., Bydgoszcz
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa - Kraków” S.A.
Jednostka projektowa: Pracownia Autorska Zbigniew Drobniak Projektowania Architektoniczno - Budowlanego „PAB”, Kraków
Kierownicy budowy: mgr inż. Grzegorz Kolibabski (11.05.2018 - 15.05.2018 r.), mgr inż. Rafał Kowalczyk (15.05.2018 - 17.07.2019 r.)
Inspektor nadzoru: mgr inż. Adam Wór
Główni projektanci: mgr inż. arch. Zbigniew Drobniak, mgr inż. arch. Ireneusz Chrenkoff (architektura), mgr inż. Maciej Markowski (konstrukcja)
Budowę do konkursu zgłosił generalny wykonawca.
„W budynku znajdują się publiczna szkoła podstawowa, sale dydaktyczne, świetlica, szatnie oraz oddział przedszkolny, biblioteka z czytelnią, stołówka, sala gimnastyczna ze sceną i zapleczem, pomieszczenia techniczne i administracyjne. Budynek jest usytuowany w rozwijającej się dzielnicy Rzeszowa. Fundament budynku stanowi płyta fundamentowa grubości 50 cm oraz w części zaplecza sali gimnastycznej – ławy fundamentowe. Zastosowano monolityczne żelbetowe ściany, słupy i tarcze grubości 20-30 cm oraz płyty stropowe i dachowe grubości 20 cm. Konstrukcję dachu nad salą gimnastyczną stanowią dźwigary z drewna klejonego, a pokrycie – warstwa ocieplenia i blacha. Ocieplenie ścian zewnętrznych wykonano ze styropianu (system BSO), a częściowo z paneli. W klatkach schodowych zastosowano okna aluminiowe. Wykończenia wewnętrzne stanowią tynki gipsowe i cementowo-wapienne, sufity z płyt gipsowo-kartonowych i modułowe, okładziny na ścianach i posadzkach z płytek ceramicznych, balustrady ze stali nierdzewnej. Obiekt wyposażono w instalacje wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, centralnego ogrzewania wraz z węzłem ciepłowniczym, elektryczną i niskoprądową, urządzenia przeciwpożarowe, instalacje oddymiania klatki schodowej, urządzenia dźwigowe. Budynek zrealizowano w bardzo trudnych warunkach organizacyjnych.
Powierzchnia zabudowy wynosi 4399,00 m2, powierzchnia użytkowa 10 838,00 m2, a kubatura budynku 50 054,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 15 miesięcy”.
Z kolei nagrodę II stopnia otrzymała: „Przebudowa i rozbudowa budynku oświaty na budynek przedszkola wraz z wewnętrzną instalacją gazową oraz budowa parkingu, placu zabaw i sieci oświetlenia terenu w Lubatowej”, Gmina Iwonicz-Zdrój.
Inwestor: Gmina Iwonicz-Zdrój
Generalny wykonawca: Raf-Mar Sp. z o.o, Lutcza (etap I), Drozdbud Zakład Remontowo-Budowlany Tadeusz Drozd, Rymanów-Zdrój (etap II)
Jednostka projektowa: Biuro Usług Projektowych i Inwestycyjnych Dominex mgr inż. Oktawian Wożniak, Krosno
Kierownicy budowy: inż. Tomasz Rzeszut (etap I), inż. Bogdan Patlewicz (etap II)
Inspektorzy nadzoru: inż. Marcin Smoleń (etap I), mgr inż. Marek Świerz (etap II)
Główni projektanci: mgr inż. arch. Bartosz Gorczyca (architektura),
mgr inż. Oktawian Wożniak (konstrukcja)
Budowę do konkursu zgłosił inwestor.
Budynek przedszkola składa się z części, południowej i północnej, połączonych łącznikiem komunikacyjnym. Część południowa o zewnętrznych wymiarach rzutu 25,80 × 15,60 m, to dwukondygnacyjny budynek o ścianach nośnych grubości 30 cm, z bloczków z betonu komórkowego odmiany 600, ze spoinami klejowymi, z nieregularnie rozstawionymi rdzeniami żelbetowymi. Strop jest z prefabrykowanych płyt kanałowych HC265, a stropodach - płaski (o kącie nachylenia połaci 3,5%) z płyt kanałowych HC265 i HC320. Nad klatką schodową wykonano płytę żelbetową. Część północna, o zewnętrznych wymiarach rzutu 29,31 × 14,39 m, to dwukondygnacyjny budynek istniejący wpisany do gminnej ewidencji zabytków, o ścianach nośnych grubości 49 i 56 cm, z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej. W trakcie przebudowy zastosowano stropy typu WPS na belkach stalowych oraz dach o konstrukcji drewnianej płatwiowo-kleszczowej. Przewiązka, w której mieści się przedszkole, to budynek jednokondygnacyjny o ścianach nośnych grubości 30 cm, z bloczków z betonu komórkowego, ze stropodachem płaskim (o kącie nachylenia 3,5%), z prefabrykowanych płyt kanałowych HC200. W całości inwestycja została zrealizowała z środków własnych gmina Iwonicz- Zdrój. Powierzchnia zabudowy wynosi 817,82 m2, powierzchnia użytkowa 1368,72 m2, a kubatura budynku 7005,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 20 miesięcy”.