Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Rasowe psy ze sfałszowanymi dokumentami na granicy w Medyce

Opublikowano: 2020-08-02 11:53:09, przez: admin, w kategorii: Region

MEDYKA. Polak okazał sfałszowane dokumenty szczepień.

Rasowe psy ze sfałszowanymi dokumentami na granicy w Medyce

 

Na przejściu granicznym w Medyce obywatel Polski zgłosił do odprawy cztery psy rasy Pomeranin, przedstawiając do kontroli paszporty zwierząt towarzyszących. W związku z wątpliwościami, co do autentyczności przedstawionych dokumentów, funkcjonariusze KAS poinformowali o sytuacji Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Przemyślu. W trakcie kontroli weterynaryjnej stwierdzono sfałszowanie paszportów przewożonych zwierząt. Skontaktowano się telefonicznie z lekarzem weterynarii, widniejącym w dokumentacji, który jednoznacznie zaprzeczył potwierdzeniu przez niego ważności badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Podróżnego wraz z zatrzymanymi dokumentami przekazano funkcjonariuszom Policji z komisariatu w Medyce. Funkcjonariusze KAS, w specjalnie przygotowanym  pomieszczeniu dla zwierząt, zapewnili psom właściwą opiekę, przed wywiezieniem ich z powrotem na Ukrainę.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Planując podróż przez granicę ze zwierzętami towarzyszącymi, warto pamiętać, że ich przewóz możliwy jest po spełnieniu określonych warunków. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Podróż, w którą zabieramy ze sobą zwierzę towarzyszące, która wiąże się z przekroczeniem granicy z państwem spoza Unii Europejskiej, wymaga posiadania potwierdzenia wykonania tzw. badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to należy wykonać przed wyjazdem za granicę i przy powrocie należy wynik tego badania okazać wraz z paszportem zwierzęcia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl