Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Rozbita grupa nielegalnie obracająca odpadami także na Podkarpaciu

Opublikowano: 2020-06-10 21:44:15, przez: admin, w kategorii: Prawo

W połowie maja br. Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia w sprawie nielegalnego obrotu odpadami niebezpiecznymi. Akt oskarżenia obejmuje 41 osób, w tym 34 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Grupa przestępcza działała od 2017 r. do kwietnia 2019 r. Kierujący grupą sprzedawał usługi odbioru i zagospodarowania odpadów niebezpiecznych podmiotom gospodarczym, o łącznej wartości przekraczającej 23 mln zł. Działał z zamiarem porzucenia odpadów i unikaniem kosztów związanych z ich unieszkodliwieniem. Ok. 1% odpadów niebezpiecznych zostało odebranych przez uprawnione do tego podmioty, co stanowiło ok. 800 ton odpadów, o wartości przekraczającej 160 tys. zł. brutto.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Dzięki KAS została wykryta sieć fikcyjnych podmiotów od których firma otrzymywała nierzetelne dokumenty, które miały potwierdzać zakup usług odbioru niebezpiecznych odpadów, co miało uwiarygodnić jej działalność w obrocie niebezpiecznymi odpadami. W oparciu o dane księgowe ustaliliśmy, że spółka odebrała od wytwórców 56 tys. ton niebezpiecznych odpadów, z czego zutylizowała jedynie 720 ton. Pozostałe odpady trafiały w formie płynnej bądź zmieszanej na nielegalne składowiska lub zalegały w magazynie spółki. Grupa prowadziła działalność na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego. Odpady składowane były także w dwóch lokalizacjach na terenie Czech.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości