Odnawianie barokowych ołtarzy kościoła w Krasiczynie
KRASICZYN, POWIAT PRZEMYSKI. Wyposażenie kościoła śś. Barbary i Marcina w Krasiczynie to m.in. barokowe ołtarze, które do tej świątyni przeniesiono z niedalekiego Dubiecka.
Kościół w Krasiczynie, wybudowany z fundacji Marcina i Barbary Krasickich, odnowiony, wyposażony i konsekrowany przez biskupa Hieronima Sierakowskiego w 1760 r., staraniem Ludwiki z Mniszchów Potockiej ma wielowiekową i trudną historię. Zniszczony w czasie wojen światowych, przetrwał w zasadzie jako budowla, natomiast z oryginalnego wystroju i wyposażenia zachowało się praktycznie niewiele.
Po II wojnie światowej, by doposażyć świątynię w Krasiczynie, przeniesiono z Dubiecka barokowe ołtarze boczne. Ołtarze, przemalowane i przekształcone, doczekały się w roku ubiegłym konserwacji i restauracji.
Ołtarz prawy, architektoniczny, dwukondygnacyjny, z obrazem przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem, datowany jest na wiek XVIII. Po zakończeniu prac został on już ustawiony na wcześniejszym miejscu. Odzyskał on swoją oryginalną kolorystykę i świetlistość. Pełna konserwacja przyczyniła się także do wzmocnienia struktury drewna i przywróciła stabilizację konstrukcji. Drugi ołtarz, lewy, jest w dalszym ciągu w pracowni konserwatorskiej.
Wysokość dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 220 tys. zł, a z budżetu samorządu województwa podkarpackiego to 20 tys. zł.
KZ