Polsko-ukraińsko-wietnamska grupa podejrzana o wyłudzanie VAT
PODKARPACKIE. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo przeciwko dziewięciu osobom w tym czterem obywatelom Polski, dwóm obywatelom Ukrainy oraz trzem obywatelom Wietnamu w zakresie przestępstw dotyczących usiłowania wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT.
Trzech podejrzanych usłyszało zarzuty usiłowania wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT na łączną kwotę przekraczającą pięć i pół miliona złotych. Jedna podejrzanych osób dodatkowo przestępstwa polegającego na usiłowaniu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT na łączną kwotę przekraczającą milion złotych.
Pozostali mają zarzuty pomocnictwa w popełnieniu przestępstw w postaci usiłowania wyłudzenia nienależnego zwrotu wyżej wskazanego podatku VAT.
Z ustaleń śledczych wynikało, że przedstawiciele podkarpackich firm, w okresie od 1 maja do 31 lipca 2014 roku, pozorowali zakup towaru, była to głównie odzież i zamki do drzwi. Przy współpracy z warszawskimi firmami, dokonywali fikcyjnej sprzedaży w ramach eksportu na Ukrainę, z zastosowaniem zerowej stawki VAT. Następnie sporządzali nierzetelną dokumentację finansowo – księgową i przewozową, na podstawie której rozliczali się z Urzędami Skarbowymi w Rzeszowie i Leżajsku. W składanych deklaracjach zawyżali podatek VAT naliczony nad należnym występując jednocześnie o zwrot jego nadwyżki.
W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, w trakcie którego policjanci zatrzymali czterech mężczyzn. Trzech z nich jest mieszkańcami województwa podkarpackiego w wieku 41, 45 i 46 lat i 47-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Podczas przeszukań w miejscach ich zamieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli telefony z kartami sim, z których korzystali.
W dniu 8 stycznia 2020 roku zatrzymano czterech obywateli polskich, którym ogłoszono wskazane wyżej zarzuty popełnienia przestępstw usiłowania wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT, a jednej z nich pomocnictwa w popełnieniu w/w przestępstwa.
Wszystkie przesłuchane w charakterze podejrzanego osoby nie przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów.
- W stosunku do wyżej wymienionych w osób, po ogłoszeniu zarzutów, zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji z obowiązkiem stawiennictwa dwa razy w tygodniu we właściwej jednostce policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe – w stosunku co do jednej osoby w kwocie 50 000 złotych a w stosunku co do trzech pozostałych w kwocie po 40 000 złotych – informuje Prokurator Prokuratury Okręgowej Paweł Król.