Gmina Lubaczów dba o zapomniany zabytek w Hruszowie na dawnych Kresach
GMINA LUBACZÓW. A konkretnie o popadający w ruinę kościółek w Hruszowie na Ukrainie. Wieś ta tuż po wojnie została odłączona od Polski (z terenu dawnego powiatu lubaczowskiego) i włączona do ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.
Sam kościółek w Hruszowie (ukr. Грушів) został wybudowany w 1898 r. jako kaplica dworska. Głównym fundatorem był Franciszek Wojciech Dzierżykaj - Morawski herbu Nałęcz. Obiekt od samego początku służył wojsku, które stacjonowało w pobliskich koszarach. Po drugiej wojnie światowej świątynia była użytkowana jako magazyn rolny przez miejscowy kołchoz. Ten został zlikwidowany w 1991 r. Od tamtej pory obiekt popadał w ruinę.
Od kilku lat próbę ratowania zabytku podjęły Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych i gmina Lubaczów. Udaje im się pozyskiwać dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczane są na renowację kościółka.
Pierwsze prace rozpoczęły się w 2017 r., kiedy to ręcznie odgruzowano wnętrze świątyni. Zabezpieczono oryginalne elementy więźby dachowej, detale architektoniczne i dachówki. Całość budowli przykryto folią. W 2018 r. dotacja z MKiDN umożliwiła wykonanie niezbędnej dokumentacji budowlanej, przygotowanie projektu renowacji kościółka oraz zakup drewna na więźbę dachową na świątyni. W 2019 r. Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotację, dzięki której oczyszczono i osuszono fundamenty, wykonano izolację przeciwwilgociową, oraz drenaż opaskowy wokół całego budynku, a także niwelację terenu wokół obiektu. Tu finansowe wsparcie pochodziło ze zbiórki podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów przez członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz harcerzy.
Społeczna zbiórka trwa nadal. Pieniądze na ten cel można wpłacać na konto Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno - Gospodarczych Gminy Lubaczów, z dopiskiem „Ratowanie kościółka w Hruszowie”.