Nowy szlak turystyczny na Podkarpaciu „Odkrywcy Czarnego Złota”
PODKARPACKIE. Przemysł naftowy swoje początki ma na ziemiach obecnego Podkarpacia, a dokładnie w Bóbrce koło Krosna. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna opracowała nowy szlak transgraniczny pn. „Odkrywcy czarnego złota”.
Ropa naftowa i jej pochodne są dziś jednymi z najważniejszych surowców światowej gospodarki. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim w transporcie oraz przemyśle. Przemysł związany z jej wydobyciem w skali globalnej rozpoczął się w ówczesnej Galicji (zabór austriacki, część Austro-Węgier) w Bóbrce koło Krosna. Pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie założyli tu w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz, Karol Klobassa-Zrencki i Tytus Trzecieski.
Aby poznać ich historię warto przemierzyć trasę nowo powstałego transgranicznego produktu turystycznego Odkrywcy Czarnego Złota, który składa się z 11 miejsc zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej.
Transgraniczny produkt turystyczny „Odkrywcy Czarnego Złota” prowadzi przez najważniejsze miejsca związane z powstaniem i rozwojem przemysłu naftowego, a także pozwala odkryć ciekawe fakty z życiorysów przedsiębiorców i wynalazców. Trasa składa się z 11 lokalizacji zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej:
– Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce,
– Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bóbrce,
– pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie,
– budynek dawnego Towarzystwa Zaliczkowego w Krośnie,
– Muzeum Podkarpackie w Krośnie,
– Pałac Polanka,
– grób Tytusa Trzecieskiego w Jedliczu,
– grób Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów oraz kaplica rodziny Klobassów i Parafia w Zręcinie pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika,
– źródło Bełkotka w Iwoniczu–Zdroju,
– Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
– miejscowość Mikova i źródło Dechtivka.
W produkt turystyczny wpleciona jest zabawa polegająca na odgadywaniu zagadek i przybijaniu stempli.
Trasa turystyczna prowadzi przez najciekawsze i najważniejsze miejsca związane z powstaniem i rozwojem przemysłu naftowego. Szlak Odkrywcy Czarnego Złota ze względu na niski poziom trudności, przeznaczony jest dla każdego: młodzieży, rodzin z dziećmi, osób starszych. Dzięki oznakowaniu oraz mapie, która jest dostępna również na stronie PROT (podkarpackie.travel), można samodzielnie przemierzać szlak, a dzięki dodatkowym atrakcjom leżącym na trasie każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.
Na szlaku rozlokowane są też skrytki z zagadkami i rebusami oraz stemple, które uczestnicy podróży odbijają w wyznaczonych na mapie miejscach. Zebranie kompletu stempli oraz odgadnięcie zagadek jest nagradzane upominkiem, który można odebrać w czterech miejscach leżących na szlaku: w skansenie w Bóbrce, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Pałacu Polanka w Krośnie, a także w skansenie w Sanoku. W tych miejscach dostępne są też mapy szlaku oraz w punkcie informacji turystycznej PROT w Rzeszowie.