Podręczniki dla winiarzy podkarpackich autorów nagrodzone w Paryżu
Sukces wydawniczy Fundacji Galicja Vitis. Książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i 2” nagrodzone przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina OIV w Paryżu.
- To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, dowód na to, że dobrze realizujemy postawione cele i zadania – powiedziała podczas ceremonii wręczania nagród OIV Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis. Sukces wydawniczy polskiej fundacji odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, przyczynił się znacznie do promocji naszego winiarstwa w świecie.
Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina OIV (ang. International Organisation of Vine and Wine, OIV) - to organizacja o profilu naukowo-technicznym skupiająca 47 państw. Utworzona została na mocy porozumienia podpisanego przez 35 państw w 2001 r. Zastąpiła Międzynarodowe Biuro Winorośli i Wina. Co roku OIV przyznaje nagrody w różnych kategoriach związanych z winiarstwem. Na konkurs OIV 2019 zgłoszono 51 prac z 15 krajów. 17 lipca br. w Genewie Międzynarodowe Jury OIV przyznało 11 Nagród i 9 Specjalnych Wyróżnień w 11 kategoriach. Jedną z głównych nagród przyznano za wydane przez Fundację Galicja Vitis książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i 2”. ( więcej o przyznanych nagrodach w różnych kategoriach tutaj: www.oiv.int/en/oiv-life/the-2019-oiv-awards-and-special-mentions-unveiled ).
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 15 października br. w Paryżu, w ambasadzie Chile.
- To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy edukacyjnej i wydawniczej - odbierając nagrodę powiedziała Ewa Wawro prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis. - Jako pasjonaci polskiego winiarstwa postawiliśmy mocno na edukację. Nasza Fundacja Galicja Vitis prowadzi Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, to uczelnia, która kształci winiarzy – praktyków, uczy zawodu winiarza. Wydane przez na książki, to jedyne do tej pory podręczniki dla winiarzy w Polsce. Były bardzo potrzebne i winiarze na nie czekali.
- W uprawę winorośli i produkcję wina w Polsce inwestują ludzie pochodzący z najróżniejszych profesji, stąd mamy ogromny głód wiedzy w tej dziedzinie - i to wiedzy często elementarnej. Zarówno Podkarpacka Akademia Wina, jak i przygotowany przez naszych wykładowców podręcznik, zawierający nie tylko techniczną wiedzę winiarską, ale poruszający też zagadnienia z zakresu prawa, marketingu czy kalkulacji kosztów cieszą się więc ogromnym powodzeniem - mówił Bogusław Pluta, biorący udział w ceremonii wręczenia nagród polski winiarz, absolwent Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i cz. 2” to praca zbiorowa pod redakcją Romana Myśliwca i Ewy Wawro. Autorami poszczególnych rozdziałów są wykładowcy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle (więcej o PAW www.akademiawina.org ), najlepsi specjaliści w Polsce w swoich dziedzinach. To nie tylko teoretycy, ale i praktycy, którzy swoją specjalistyczną wiedzę zdobywali przez lata doświadczeń. Książka adresowana jest do szerokiego grona osób zainteresowanych winiarstwem, właścicieli już istniejących winnic, jak i osób początkujących, winoogrodników i miłośników wina.
Ze względu na rozległość tematyki winiarskiej publikacja podzielona została na dwie części. Część pierwsza poświęcona jest zagadnieniom związanym z uprawą winorośli, część druga produkcji wina. W obu częściach zasadnicze zagadnienia obudowane są rozdziałami uzupełniającymi, jak historia, systematyka winorośli, marketing, enoturystyka, sztuka degustacji, prawo winiarskie.
- Nasze książki to nie tylko podręczniki dla winiarzy, to także doskonała ilustracja tego, z czym zainteresowani winiarstwem muszą się zmierzyć. Winiarstwo to trudna sztuka, wymagająca ogromnego zaangażowania, kosztowna a także ryzykowna, bo uzależniona od wielu czynników środowiskowych i atmosferycznych. Ale umiejętnie prowadzona winnica i odpowiednia pielęgnacja wina, na każdym z etapów jego produkcji przynosi nie tylko spore zyski, ale daje także wiele satysfakcji. Nasze książki pokazują wszystkie te etapy krok po kroku. Tematyka jest jednak tak rozległa, że każdemu z rozdziałów należałoby poświęcić osobny podręcznik. To kolejne wyzwanie wydawnicze dla nas, z którym być może będziemy musieli się niedługo zmierzyć – podkreśla Ewa Wawro.