Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Projekt „Velo San” - ścieżka rowerowa połączy Sanok, Zagórz, Lesko i Olszanicę

Opublikowano: 2019-07-04 08:46:44, przez: admin, w kategorii: Samorządy

SANOK. Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej łączącej Sanok, Zagórz, Lesko i Olszanicę. List intencyjny między samorządami i Nadleśnictwem Lesko podpisano w Sanoku.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Według wstępnej koncepcji ścieżka biegłaby od mostu białogórskiego (skansen) w Sanoku wzdłuż doliny Sanu, lewą stroną, do osiedla Dolina w Zagórzu. Następnie wzdłuż Osławy, przekraczając rzekę, do Zasławia i przez Leśnictwo Malinki do Postołowa. Dalej po prawej stronie Sanu przez Posadę Leską do Leska. Z Leska ścieżka biegłaby z kolei przez Kamień Leski do Zwierzynia, a następnie przez Uherce i Rudenkę do Olszanicy. Wykonany zostałyby także łącznik w Zagórzu do ruin Klasztoru oo. Karmelitów Bosych, a następnie jako opcjonalna trasa przez Wielopole (ul. Dolna) do Postołowa. Wzdłuż ścieżki powstałaby również cała infrastruktura turystyczna, np. wiaty, tablice informacyjne, itp.

Budowa ścieżki ma się przyczynić do promocji turystyki rowerowej i aktywnych form spędzania wolnego czasu w tamtym regionie. Ma stanowić także lokalny produkt turystyczny z potencjałem dalszego rozwoju - zarówno w górę rzeki San (w kierunku Zalewu Solińskiego i źródeł Sanu), jak i w dół (w kierunku Dynowa i Przemyśla).

Projektowana trasa rowerowa ma niezaprzeczalne walory widokowe, jakie oferuje dolina Sanu i Osławy oraz pasmo Gór Słonnych. Przebiega w oddaleniu od ruchliwej i niebezpiecznej dla rowerzystów drogi krajowej nr 84, która zresztą na odcinku Sanok – Zagórz – Lesko posiada liczne spadki podłużne. Trasa ścieżki rowerowej poprowadzona głównie w dolinach rzek ma w większości płaski przebieg, co sprawi, że będzie przyjazna także dla mniej wprawionych rowerzystów, osób starszych i dzieci. 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP
Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości