Koncepcje zagospodarowania placu Farnego z Dzwonenm Niepodległości. Zobacz wizualizacje
RZESZÓW. Zobacz wizualizacje
Dzwon Niepodległości został ufundowany przez samorząd województwa podkarpackiego, a wykonany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felsztyńskiego z Przemyśla. W tej chwili stoi na tymczasowej konstrukcji na placu Farnym, ale są propozycje, by przygotować dla niego odpowiednią oprawę.
Prezydent Tadeusz Ferenc zwrócił się w tej sprawie do dr hab. inż Marka Gosztyły, prof. Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej. Kilka wersji koncepcji opracowało dwoje studentów ostatniego roku Politechniki (już z tytułami inżyniera), odbywających staż w Katedrze Konserwacji Zabytków. To Tomasz Jaworski i Marlena Mularska. W swoich wystąpieniach tłumaczyli, co ich inspirowało. A były to na przykład skrzydła husarii.
Pomysły Tomasza Jaworskiego i Marleny Mularskiej zakładają także zagospodarowanie przestrzeni placu, a także poza placem, w tym skarpy.
W poniedziałek zaprezentowali swoje prace w rzeszowskim ratuszu. Zdania obserwujących prezentację urzędników były podzielone. Andrzej Skotnicki, dyrektor Wydziału Architektury jedne pomysły ocenił jako ciekawe, o innych wyraźnie stwierdził: Nie mówmy o nich.
Krytycznie do pomysłów odniosła się Anna Raińczuk, architekt i dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa. W jej opinii są to projekty bardzo agresywne, zapomninające, że głównym punktem tej części placu jest pomnik Leopolda Lisa-Kuli.
- Musi pan nad tym sporo popracować - stwierdziła
Profesor Marek Gosztyła przypomniał, że są różne podejścia do tego, jak łączyć nowoczesność z istniejącym otoczeniem.
To ma być ślad naszych czasów, dokument nowoczesnej myśli architektonicznej - mówi prof. Marek Gosztyła.