Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Konkurs pisanek i widowisko w Błażowej

Opublikowano: 2019-04-12 12:11:01, przez: admin, w kategorii: Kultura

Już po raz 32. odbędzie się w Błażowej konkurs na „Najładniejszą pisankę wielkanocną”. To wydarzenie z dużą tradycją organizuje miejscowy Gminny Ośrodek Kultury. Konkursowi towarzyszy widowisko i otwarcie wystawy.

Konkurs pisanek i widowisko w Błażowej

 

GOK w Błażowej zaprasza od g. 14.30 w niedzielę 14 kwietnia br. Rozstrzygnięcie konkursu poprzedzi misterium pasyjne "W cieniu Jezusa" w wykonaniu teatru Atmosfera. Całość zwieńczy otwarcie pokonkursowej wystawy pisanek.

Oceny dokonuje komisja, w której jest m.in. etnograf. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: metody batikowej, skrobanej oraz duetu: mistrz i uczeń. Niektórzy uczestnicy są wierni przedsięwzięcie od samego początku. W tworzenie pisanek do konkursu angażują sie nie tylko dojrzałe panie, ale także ich córki, wnuczki, wśród twórców są też panowie.

Do konkursu nie przyjmuje się jajek oklejanych tasiemkami czy cekinami. Organizatorzy uznają, że to są ozdoby wielkanocne, a nie tradycyjne pisanki. Nie dopuszcza się też innych zdobień niż tradycyjne motywy. Kryteria ściśle określa się i przestrzega, by wydarzenie prezentowało wysoki poziom. Eksponaty trafiają do Muzeum Pisanki mieszczącego się w sąsiedztwie GOK. To obiekt nowy, bo liczący dopiero dwa lata, ale w zbiorach ma już ponad 2 tys. eksponatów.

 

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP
Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości