PODKARPACKIE. Konkurs organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Budynek Sokoła w Jarosławiu
I właśnie ten ostatni 6 marca opublikował listę obiektów, które przeszły etap formalny konkursu. Wśród 90 obiektów na liście znalazło się też kilka zabytków z naszego województwa.
Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można było nadsyłać w kategoriach:
- utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
- rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
- adaptacja obiektów zabytkowych
- architektura i budownictwo drewniane
- zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
- kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Które z podkarpackich zabytkowych obiektów załapały się na listę?
W kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” - Kościół Kapucynów w Krośnie, Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Medyce, Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, obecnie Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.
Z kolei w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”, nasz region w konkursie reprezentują - dawny spichlerz dworski w Besku a w kategorii „Architektura i budownictwo drewniane” - Kościół św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach a w kategorii specjalnej „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem” - Zagroda w Muzeum Wsi Markowa.
Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.
Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 24 kwietnia w Gdyni.