Powiat Rzeszowski - siła inwestycji
Preferencyjne pożyczki między innymi na poprawę efektywności energetycznej

Narciarstwo biegowe w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

Opublikowano: 2018-12-31 01:02:09, przez: admin, w kategorii: Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta

PODKARPACKIE. Bieszczady są doskonałym terenem do odbywania wędrówek narciarskich. Łagodne trasy „krainy dolin” doskonale wpiszą się w upodobania narciarzy biegowych a długie pasma połonin zadowolą wyposażonych w narty skitourowe.

Fot. Janusz GórnickiNarciarstwo biegowe w Bieszczadach i Beskidzie NiskimNarciarstwo biegowe w Bieszczadach i Beskidzie Niskim
Fot. Janusz Górnicki

Fot. Janusz Górnicki

 

Generalnie dla narciarstwa w Bieszczadach wykorzystuje się znakowane szlaki piesze. Nie wszystkie jednak szlaki nadają się do podróżowania np. na nartach biegowych. Najlepsze i dedykowane szlaki narciarzom biegowym znajdziemy przede wszystkim w okolicy Wetliny, Ustjanowej oraz Woli Michowej.

 

POWIAT BIESZCZADZKI

 

Muczne

Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie

Muczne 2, 38-713 Lutowiska

tel. +48 664 727 964

e-mail: bieszczadzkietrasynarciarskie@interia.pl

www.muczne-biegowki.pl

 

Trasa biegowa 1: 6 km, ścieżka edukacyjna „Wokół Mucznego”, latem wędrowna, zimą wykorzystywana jako trasa narciarstwa biegowego.

Trasa biegowa 2: ok. 4 km, ścieżka dydaktyczna „Za domkiem myśliwskim”, latem wędrowna, zimą wykorzystywana jako trasa narciarstwa biegowego.

Oznakowane, ogólnodostępne, bezpłatna wypożyczalnia nart w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

 

Ustjanowa Górna

Podkarpacki Okręgowy Związek Narciarski

29 listopada 19 A, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. +48 13 493 95 02

e-mail: cit@ustrzyki-dolne.pl

http://biegowkiwbieszczadach.pl/

 

Trasa czerwona wyczynowa: 5 km, wiele zjazdów.

Trasa niebieska rekreacyjna: 2 km.

Oznakowane, ogólnodostępne, z homologacją FIS, przebiegają wzdłuż ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Żukowem do Krainy Lipeckiej” oraz szlaków rowerowych.

 

Trasa Biegowa pasmo Żukowa:

 

Na malowniczych stokach Żukowa znajdują się jedne z najdłuższych tras w Polsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy podzielone na odcinki o długości 1,5km, 3km, 5km, są na bieżąco przygotowywane a skorzystać z nich mogą zarówno amatorzy zaczynający swoją przygodę w tej dyscyplinie jak i zaawansowani biegacze oraz zawodnicy, których bardzo często można zauważyć trenujących na trasach Żukowa.

Trasy umieszczone są w miejscowości Ustianowa przy wjeździe do Ustrzyk Dolnych, na które trafić możemy dzięki znakom informacyjnym. Przebiegają one wzdłuż ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej BdPN oraz szlakach rowerowych, dzięki czemu stoki Żukowa funkcjonują, jako atrakcja turystyczna nie tylko w sezonie zimowym , ale również przez cały rok.

 

POWIAT JASIELSKI

Świątkowa Wielka

Mareszka

Świątkowa Wielka 1, 38-232 Krempna

tel. +48 510 178 208

e-mail: janekgracon@poczta.onet.pl

www.mareszkaski.pl

Trasa nr 1: 4,5 km

Trasa nr 2: 3 km

Trasa nr 3: 1,5 km

Oznakowane, ogólnodostępne, tuż przy trasie gastronomia i noclegi.

 

POWIAT KROŚNIEŃSKI

Bałucianka

Stok Zjazdowy Bałucianka

ul. Sanocka 6, 38-480 Rymanów

tel. +48 501 509 180

e-mail: wyciag.balucianka@interia.pl

Trasa biegowa: 3 km.

Oznakowana, ogólnodostępna, wymaga skorzystania z wyciągu krzesełkowego, gdyż znajduje się przy górnej stacji kolejki.

 

Czarnorzeki

Stowarzyszenie „Prządki-ski”

GOK w Korczynie Rynek 18A, 38-420 Korczyna

tel. +48 13 435 43 84

e-mail: gok@korczyna.pl

http://gok.korczyna.pl/

 

Trasa zasadnicza z licencją PZN: 2,5 km

Oznaczona, ogólnodostępna, wypożyczalnia sprzętu.

 

Jaśliska

Biegi można rozpocząć od parkingu przy Urzędzie Gminy w Jaśliskach oraz przy kapliczce na Łamańcach (droga w stronę Lipowca).

Więcej informacji pod numerem telefonu 13 43 10 581, ug@jasliska.info.

 

Puławy Górne, gm. Rymanów – Kiczera

Beskidzkie Towarzystwo Turystyczne „Przełom Wisłoka”

Puławy 16, 38-480 Rymanów

tel. +48 13 43 59 001

e-mail: info@kiczeraski.pl

www.kiczeraski.pl

Trasa biegowa/skitourowa: 4 km.

Oznakowana, ogólnodostępna.

 

POWIAT LESKI

Wetlina

Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic

Wetlina 71, 38-608 Wetlina

tel. +48 500 047 743

e-mail: zarzad@wetlina.org

www.wetlina.org

 

Trasy okolic Wetliny:

 

Trasa żółta ma swój pocztątek w centrum Wetliny, na niewielkim placu (składzie drewna) pomiędzy dawnym budynkiem Nadleśnictwa Wetlina i stacją benzynową Grosar z jednej strony a mostem nad rzeką Wetlinką z drugiej strony. Trasa łatwa, dobra również dla początkujących, choć nieco trudniejsza od trasy zielonej. Niezwykle widokowa, o kilku możliwych wariantach przebiegu. Najdłuższa pętla ma długość około 3450 metrów.Trasa czerwona rozpoczyna się niemal na początku Wetliny (od strony Cisnej), obok sklepu i baru p. Ireny Reszka. Dodatkowy punkt charakterystyczny to nieczynny kiosk Ruchu. To w tym miejscu od głównej szosy, tzw. wielkiej pętli bieszczadzkiej, odchodzi w bok droga, która niemal od razu rozwidla się na dwie odnogi. Chcąc wybrać się na czerwoną trasę należy kierować się w odnogę prawą i iść cały czas prosto dalej kierując się już znakami. Następnie, zaraz za ostatnimi zabudowaniami, trasa odbija w prawo na łąkę, w kierunku pieszego szlaku turystycznego (żółtego) prowadzącego na Przełęcz Orłowicza na Połoninie Wetlińskiej. Po niecałych 2 km, już na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zaraz za charakterystycznymi "schodami" trasa odbija w prawo, by ostatnie 3 km biec u stóp Hnatowego Berda. Koniec trasy czerwonej ma miejsce niedaleko szkoły w WetlinieTrasa zielona jest trasą najłatwiejszą (biegnie torowiskiem nieczynnej kolejki wąskotorowej) i zazwyczaj najlepiej utrzymaną, przez co najbardziej popularną. Zaczyna się w pobliżu kościoła w Wetlinie, biegnie przez całą wieś, aż do wsi Smerek. Po drodze przecina się dwukrotnie z trasą niebieską, a pod koniec przebiega w pobliżu trasy żółtej, dzięki czemu mamy możliwość wyboru różnych wariantów trasy na każdy dzień.Trasa niebieska rozpoczyna się na końcu Wetliny, tuż za mostem (od strony Smereka, Cisnej). Kiedy trasę wytyczano biegła tamtędy jedna droga pod górę, teraz drogi są dwie - proponujemy kierować się lewą odnogą, która jest łatwiejsza. Po minięciu torów kolejki wąskotorowej (trasa zielona) idziemy cały czas drogą pod górę. Po minięciu ostatnich zabudowań należy przez łąkę dojść do lasu i tam kierować się za znakami w prawo. Trasa kończy się pomiędzy Wetliną a Smerekiem, gdzie łączy się z trasą zieloną.

 

Trasa czerwona rozpoczyna się niemal na początku Wetliny (od strony Cisnej), obok sklepu i baru p. Ireny Reszka. Dodatkowy punkt charakterystyczny to nieczynny kiosk Ruchu. To w tym miejscu od głównej szosy, tzw. wielkiej pętli bieszczadzkiej, odchodzi w bok droga, która niemal od razu rozwidla się na dwie odnogi. Chcąc wybrać się na czerwoną trasę należy kierować się w odnogę prawą i iść cały czas prosto dalej kierując się już znakami. Następnie, zaraz za ostatnimi zabudowaniami, trasa odbija w prawo na łąkę, w kierunku pieszego szlaku turystycznego (żółtego) prowadzącego na Przełęcz Orłowicza na Połoninie Wetlińskiej. Po niecałych 2 km, już na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zaraz za charakterystycznymi "schodami" trasa odbija w prawo, by ostatnie 3 km biec u stóp Hnatowego Berda. Koniec trasy czerwonej ma miejsce niedaleko szkoły w Wetlinie.

 

Trasa zielona jest trasą najłatwiejszą (biegnie torowiskiem nieczynnej kolejki wąskotorowej) i zazwyczaj najlepiej utrzymaną, przez co najbardziej popularną. Zaczyna się w pobliżu kościoła w Wetlinie, biegnie przez całą wieś, aż do wsi Smerek. Po drodze przecina się dwukrotnie z trasą niebieską, a pod koniec przebiega w pobliżu trasy żółtej, dzięki czemu mamy możliwość wyboru różnych wariantów trasy na każdy dzień.

 

Trasa niebieska rozpoczyna się na końcu Wetliny, tuż za mostem (od strony Smereka, Cisnej). Kiedy trasę wytyczano biegła tamtędy jedna droga pod górę, teraz drogi są dwie - proponujemy kierować się lewą odnogą, która jest łatwiejsza. Po minięciu torów kolejki wąskotorowej (trasa zielona) idziemy cały czas drogą pod górę. Po minięciu ostatnich zabudowań należy przez łąkę dojść do lasu i tam kierować się za znakami w prawo. Trasa kończy się pomiędzy Wetliną a Smerekiem, gdzie łączy się z trasą zieloną.

 

Oznakowane, ogólnodostępne, wypożyczalnie sprzętu w okolicy.

 

Wetlina

„Leśny Dwór”

Wetlina 73, 38-608 Wetlina

tel. +48 13 468 46 54

http://lesnydwor.bieszczady.pl/

 

Trasa biegowa „Pod Wysoką”: 2,5 km.

 

Oznakowana, ogólnodostępna, pętla ma założony profesjonalny ślad do biegania techniką klasyczną, należy do pensjonatu Leśny Dwór i leży w jego bezpośrednim sąsiedztwie, w ofercie instruktarz oraz narty i rakiety.

 

Proponowane trasy skitourowe (na podstawie opracowania Waldemara Czado, ratownika górskiego)

 

Baba – czyli Kanasiówka - początek w Woli Wyżnej, Jasienik, dalej po granicy Kropiwiczna, Weretyszów, Czerteż, Kanasiówka. Powrót przez Jasiel, Rudawkę Jaśliską do Woli Wyżnej, wariant Przez Pasikę, Danawę, i Garb Średni, do Dołżycy.

Tokarnia i Pasmo Bukowicy. Z Puław Górnych do Komańczy czerwonym szlakiem Przez Skibce, Tokarnię, Kamień, Wahalowski Wierch. Możliwy wariant przez Rzepedkę, z zakończeniem w Rzepedzi lub wcześniej w Karlikowie.

Jawornik, Polany Surowiczne (Szlak Kurierów Beskidzkich Jaga-Kora). Początek w Moszczańcu przez Jasiel Wolę Wyżną i Niżną, Polany Surowiczne, Polańską, Jawornik, Wisłoczek, Dział, Wołtuszową do Rymanowa Zdroju.

Rymanów Zdrój - Iwonicz Zdrój - Rymanów Zdrój. Do Iwonicza Zdroju szlakiem czerwonym przez Mogiłę, Suchą. Powrót zielonym przez Wólkę i Przymiarki 640 m.

Kamień nad Jaśliskami. Z Lipowca na Kamień (Bieszczad), Feorkow, Przełęcz Beskid nad Czeremchą, Klin, Przstrzyńska, Czeremcha, Lipowiec.

Kamionka, Cergowa - start w Króliku Wołoskim lub na Przełęczy Szklarskiej, Kamionka, Kaniów Dział, Zawadka Rymanowska (wariant), Cergowa, zjazd do Nowej Wsi.

Baranie Olchowiec, Baranie, przeł. Mazgalica (tu możliwe zjazd do Huty Polańskiej) lub dalej do Ożennej.

Kornuty, Wątkowa. Z Folusza na Barwinek, następnie Kornuty, Wątkowa, Folusz.

 

Wszystkich zapalonych narciarzy oraz turystów szukających inspiracji zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.

 

Inne trasy biegowe:

- Roztoki Górne – przełęcz nad Roztokami Górnymi – Rypi Wierch (1003m npm) – Manewa (1020m npm) – Czerpnia (929m npm) – Balnica – Wola Michowa (szlak niebieski i żółty)

- Przełęcz Przysłup (parking pod Matragoną 745m npm) – Wołosań(1071m npm) – Jaworne (992mnpm) – Wola Michowa (bez szlaku, szlak czerwony)

- Duszatyn – Chryszczata (998m npm) – przełęcz Żebrak (816mnpm) – Krąglica (948mnpm) – Wola Michowa (szlak czerwony, bez szlaku)

- Zubeńsko – Wysoki Groń (905m npm) – Wierch nad Łazem – Rydoszowa (880m npm) – Wola Michowa (szlak niebieski i żółty)

- Komańcza – ścieżka przyrodniczo – historyczna po Komańczy i okolicy

 

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij