Radni powiatu przemyskiego i gminy Bircza przeciwko Turnickiemu Parkowi Narodowemu i rezerwatowi „Reliktowa Puszcza Karpacka”
BIRCZA, POWIAT PRZEMYSKI. Swoje stanowisko radni uzgodnili na wspólnej sesji, która odbyła się 21 września w Birczy.
Jak m.in. czytamy w oświadczeniu:
„Dla większości ludzi zamieszkujących południową część powiatu przemyskiego, praca w „lasach” bezpośrednio lub pośrednio stanowi podstawowe źródło ich utrzymania. Ustalenie Rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka i Turnickiego Parku Narodowego bezpośrednio ograniczy prawa miejscowej ludności zawarte w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Wyrażamy pogląd, że ochrona interesów miejscowej ludności jest najważniejsza.
Zgromadzeni podkreślają fakt, że prowadzona gospodarka leśna na tym terenie jest prawidłowa a na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat spowodowała znaczny przyrost lesistości nie tylko na terenie Powiatu Przemyskiego i Gminy Bircza ale w całych Bieszczadach.
Uważamy, że w tych warunkach utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, a także Rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka jest nieuzasadnione.
Wnioskujemy, aby zapisy o ewentualnym utworzeniu Turnickiego Parku Narodowego zostały wykreślone ze wszystkich dokumentów planistycznych, a także strategii rozwoju na szczeblu wojewódzkim i krajowym. Wzywamy Regionalnego Dyrektora ochrony Środowiska do zaprzestania procedowania działań związanych z powstaniem rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka”.(…)”
Samorządowcy zaprosili na sesję ekologów z jednej z przemyskich organizacji, ci jednak odmówili udziału. Stwierdzili, że sesja nie będzie miała cech merytorycznej dyskusji, zwłaszcza teraz, w okresie przedwyborczym. Wyrazili jednak chęć na podobne spotkanie po wyborach.