Poręby Dymarskie: Kościół z diabłem pod amboną
Parafialny kościół rzymskokatolicki św. Stanisława i św. Wojciecha we wsi Poręby Dymarskie (gm. Cmolas) wzniesiono pierwotnie w… Cmolasie w latach 1656-1660.
Kościół rozbudowano przed 1735 r., dodano wówczas wieżę. Po wybudowaniu nowego kościoła w Cmolasie dotychczasowy od 1961 r. był nieużywany. W 1977 r. podjęto decyzję o przeniesieniu go do pobliskiej wsi Poręby Dymarskie. W czasie prac rozbiórkowych w 1978 r. odkryto późnorenesansową polichromię z 1669 r.
Świątynia zachowała bogate wyposażenie ruchome: w prezbiterium polichromie figuralne (1669 r.), ołtarz główny (II poł. XVII w.) i dwa ołtarze boczne, drewniana chrzcielnica z pokrywą (XVII w.), ambona (XVIII w.) oraz dwa portale z nadprożami wyciętymi w kształcie oślego grzbietu.
Ciekawostką jest wizerunek diabła Tutivillusa z 1674 r. To jedyne przedstawienie tego diabła w Polsce. Siedzi pod amboną, założywszy nogę na nogę, z gotowym pergaminem do pisania i ptasim piórem w ręku. Na plecach ma skrzydełka, na głowie rogi, a z pyska bucha mu płomień. Za nim twarze potępionych dusz. Każdego, który nie uważa w czasie mszy i słabo się modli wpisze na swoją piekielną listę.
KZ