Podkarpacki Program Odnowy Wsi - kolejne umowy podpisane
Dotacje trafią łącznie do 68 podkarpackich gmin. W ubiegłym tygodniu umowy podpisali przedstawiciele Kolbuszowej, Niwisk oraz Bojanowa.
Fot. Michał Mielniczuk
„Modernizacja placu na spotkania integracyjne - budowa mini siłowni w Świerczowie” (gmina Kolbuszowa), „Rozbudowa i przebudowa szkoły podstawowej w Hucinie pod świetlicę wiejską - etap III” (gmina Niwiska) oraz „Remont ogrodzenia, zagospodarowania terenu oraz zakup wyposażenia do domu kultury w Maziarni” (gmina Bojanów) – to inwestycje, które będą realizowane dzięki Podkarpackiemu Programowi Odnowy Wsi w 2018 r.
Pod dokumentami podpisy złożyli: wicemarszałek Bogdan Romaniuk, członek zarządu Piotr Pilch, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, wójt Niwisk Elżbieta Wróbel oraz wójt Bojanowa Sławomir Serafin.
Łącznie samorząd Samorząd województwa przeznaczył na ten cel blisko 680 tys. zł ze środków własnych. Pieniądze trafią do 68 podkarpackich gmin w formie dotacji do przedsięwzięć, których głównym zadaniem jest integracja i aktywizacja społeczności oraz poprawa jakości życia na obszarach wiejskich.
Podkarpacki Program Odnowy Wsi samorząd województwa realizuje po raz drugi. Skierowany jest do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, które zgłosiły swoje zadania uprzednio wskazane przez sołectwa ze swojego terenu. Kwota dofinansowania do jednego projektu wynosi maksymalnie 10 tys. zł., pozostałą część (min. 50% kosztów inwestycji) pokrywa gmina.
Celem procesu odnowy wsi jest wsparcie inicjatyw mieszkańców na rzecz rozwoju własnej miejscowości. Jego zadaniem jest integracja i aktywizacja mieszkańców, zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także modernizacja przestrzeni wiejskiej.
W 2018 roku do Programu zgłosiło się 87 gmin, ubiegając się o pomoc finansową rzędu 857 tysięcy złotych. Kwota środków przeznaczonych z budżetu województwa podkarpackiego na dofinansowanie zadań w 2018 roku wynosi ok. 680 tysięcy złotych, co pozwoli na podpisanie 68 umów z beneficjentami Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi.
Łączna wartość kosztów całkowitych przewidzianych do realizacji zadań wynosi przeszło 2,5 miliona złotych. Do końca października gminy będą mogły zrealizować zamierzone działania.