„Przyroda na wyciągnięcie ręki” - powstanie ogród edukacyjny na granicy polsko-słowackiej
BIESZCZADY. Bieszczadzki Park Narodowy oraz Park Narodowy Poloniny rozpoczynają wspólny projekt.
Fot. Pixabay/CC0
4 lipca w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie 9 spośród 33 zatwierdzonych do realizacji mikroprojektów w ramach drugiego naboru wniosków Programu Interreg V-A Polska-Słowacja. Wśród grupy Beneficjentów znajduje się również Bieszczadzki Park Narodowy realizujący mikroprojekt pn.: „Przyroda w sąsiedztwie – polsko-słowacka współpraca przygranicznych parków narodowych w zakresie edukacji, promocji i ochrony przyrody Karpat Wschodnich”, w partnerstwie z Parkiem Narodowym Poloniny ze Słowacji.
Celem projektu jest wzmocnienie współpracy transgranicznej pomiędzy przygranicznymi parkami narodowymi oraz między mieszkańcami pogranicza. Odbyć ma się to poprzez wymianę doświadczeń, wspólne szkolenia edukacyjne, utworzenie polsko-słowackiego ogrodu edukacyjnego „Przyroda na wyciągnięcie ręki” przy szlaku transgranicznym (przystosowanego dla osób z niepełnosprawnościami) oraz promocję turystyki transgranicznej.
Zaplanowane działania:
Utworzenie polsko-słowackiego ogrodu edukacyjnego przy Stacji edukacyjnej Parku w Wołosatem oraz zakup pomocy do stacji PN Poloniny w Nowej Sedlicy. W ogrodzie zaplanowano posadzenie gatunków charakterystycznych dla flory roślin naczyniowych Bieszczadów oraz gatunki sadzone przez dawnych mieszkańców jako rośliny ozdobne i użytkowe. Znajdą się ponadto gatunki roślin charakterystycznych dla flory Karpat Wschodnich, w tym gatunki rzadkie i zagrożone na obszarze Bieszczadów. Kolekcja będzie mieć duże znaczenie poznawcze ale również kulturowe. W przyszłości kolekcja będzie uzupełniana w elementy dydaktyczne. Projekt uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami - m.in. platformę przyschodową i podjazdy oraz tablice i etykiety za pomocą tyflografiki. Kolekcja roślin będzie składać się z gatunków pochodzenia rodzimego, w tym: 61 szt. krzewów, 85 szt. drzew i 3 562 bylin. Zostanie przygotowany polsko-słowacki przewodnik dostępny na stronie internetowej oraz zainstalować kamerę internetową
Warsztaty dla nauczycieli i przewodników przygotowujące kadrę do prowadzenia zajęć w programie „Strażników Gór”. W 2017 r. zrealizowano w ramach mikroprojektu polsko-słowackiego trzy turnusy innowacyjnego programu „Strażników Gór” mające na celu przygotowanie grupy mieszkańców obszarów przygranicznych do pracy społecznej na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Uczestnicy w oparciu o ścieżki przyrodnicze poznawali zasoby przyrodnicze i kulturowe MRB Karpaty Wschodnie, aby w przyszłości współpracować ze Strażą Parku i działem edukacji i udostępniania Parku do zwiedzania przy nadzorze ruchu turystycznego, służyć informacja turystyczną i przyrodniczą na szlakach. W ramach mikroprojektu zaplanowano do realizacji warsztaty dla 24 przewodników i nauczycieli z Polski i Słowacji, którzy będą tworzyć kadry wspierające parki narodowe do realizacji programu Strażników Gór. Zajęcia będą realizowane po polskiej i słowackiej stronie
Warsztaty dla 12 pracowników z BdPN i PN Poloniny do dwóch przygranicznych parków narodowych w Niemczech i Słowacji – Lasów Bawarskich i Szumawa, z którymi współpracuje BdPN. .
Okres realizacji: 1 czerwca 2018 – 31 maja 2019
Wartość całkowita mikroprojektu wynosi 58 798,92 euro, z czego finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 49 979,08 Euro, z budżetu państwa – 2 939,94 Euro i z własnych środków - 5 879,92 Euro.