Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej podczas Euro 2012
Kontrola zostanie przywrócona od 4 czerwca do 1 lipca br. na granicy wewnętrznej Schengen.
Fot. www.2012.org.pl
Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej jest jednym z elementów systemu bezpieczeństwa, którego celem jest zagwarantowanie niezakłóconego przebiegu turnieju Euro 2012.
Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podkreśla, że czasowe przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny.
- W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Nie będzie również tworzyło żadnych obciążeń dla obywateli oraz kibiców jadących na mecze, a działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch - powiedział podczas konferencji prasowej minister Jacek Cichocki.
Zgodnie z rozporządzeniem w tej sprawie, granicę lądową będzie można przekraczać w wyznaczonych miejscach (szczegółowo wymienionych w rozporządzeniu). Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich – uczestnicy wybranych rejsów promowych.
Łącznie wytypowano 254 punkty kontrolne (w tym porty lotnicze i morskie). Na odcinku granicy z Czechami jest to 120 punktów kontrolnych, na granicy ze Słowacją - 58, na granicy z Republiką Federalną Niemiec - 43, a na granicy z Litwą - 5. Rozporządzenie określa 9 portów morskich, w których podróżni mogą zostać poddani kontroli granicznej. Są to m.in.: Szczecin, Świnoujście, Kołobrzeg, Gdynia i Gdańsk. Rozporządzenie określa również 19 portów lotniczych, na których zostanie przywrócona tymczasowa kontrola graniczna podczas EURO 2012.
Kontrole będą prowadzone wobec wytypowanych osób na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.
- Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport) – informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Obywatele państw spoza Unii Europejskiej mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.
W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, zostaną wydane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP.
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną wchodzi w życie 4 czerwca br.
kar