Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Figa - Gospodarstwo Ekologiczne Maziejuków z Mszany

Opublikowano: 2018-02-25 18:53:37, przez: admin, w kategorii: Wizytówki firm

Mszana to dawna łemkowska wieś założona w XV wieku na prawie wołoskim. Leży ona na obszarze Beskidu Niskiego w rejonie Przełęczy Dukielskiej – najniżej położonego terenu polskich Beskidów. Działające w tej miejscowości od lat Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „Figa” Maziejuków o powierzchni 130 ha zajmuje rozłogi doliny Mszanki.

Fot. Zygmunt NovákFot. Zygmunt NovákFot. Zygmunt NovákFot. Zygmunt Novák
Fot. Zygmunt NovákFot. Zygmunt NovákFot. Zygmunt NovákFot. Zygmunt Novák
Fot. Zygmunt Novák

Fot. Zygmunt Novák

 

Większość terenów gospodarstwa to łąki, służące jako pastwiska dla zwierząt, m.in. kilkuset kóz (na zewnątrz spędzają ponad 12 godzin dziennie). Tereny wypasów to zarazem jedno z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, dzięki temu mleko pochodzące od kóz jest aromatyczne i pełne wartości odżywczych. Te walory powodują, że posiada ono certyfikat gospodarstwa ekologicznego nieustannie od 2002 r.

Waldemar Maziejuk - rolnik z wykształcenia i zamiłowania - założyciel gospodarstwa, ekologiczne metody uprawy wprowadzał już w latach 90. ubiegłego wieku. Samą hodowlą kóz zajął się już w 2000 r. Tomasz – jego najstarszy syn - rolnik z wykształcenia i współzałożyciel gospodarstwa, odpowiada za chów zwierząt. Wawrzyniec, najmłodszy syn, to urodzony handlowiec, odpowiedzialny za reklamę, marketing i sprzedaż. Aktywnie bierze udział w budowaniu świadomości konsumentów na temat żywności ekologicznej w regionie.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Specjalnością tej rodzinnej, już dwupokoleniowej dziś firmy, jest wyrób serów kozich metodą tradycyjną, w przypadku niektórych receptury sięgają ponad 500 lat wstecz. Mleko kozie, zgodnie ze starą metodą, nie zostaje poddane procesowi pasteryzacji. Dzięki temu produkty (sery wołoskie naturalny i wędzony, sery farmerskie, bundz, bryndza, twarożki i inne) charakteryzują się oryginalnym mlecznym smakiem. Sery kozie wyrabiane są ręcznie, metodą tradycyjną, a część z nich podlega także procesowi naturalnego wędzenia. Szczególne uznanie zdobyły sery kozie farmerskie podpuszczkowe o różnych smakach: naturalnym, z kozieradką, z pieprzem i z jałowcem. Kolejny produkt to masło kozie wyprodukowane z niepasteryzowanej śmietany oraz surowe mleko kozie żywe. Smak tego ostatniego w zależności od sezonu zmienia się.

Zalety wyrobów z mleka koziego jest wiele: nie alergizuje, jest łatwo strawne i przyswajalne, obniża poziom cholesterolu. Wszystkie produkty z gospodarstwa posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego BIO, a 10 z nich zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Produkty dostępne w sklepie www.sklep.podkarpackiesmaki.pl

Kontakt http://www.serykozie.pl 

fot. Zygmunt Novák