HSW Odlewnia po modernizacji
STALOWA WOLA. We wtorek 8 maja 2012 r. oficjalnie podsumowano I etap modernizacji HSW Odlewnia sp. z o.o. Spotkanie odbyło się w Inkubatorze Technologicznym.
HSW Odlewnia, fot. Inkubator Technologiczny w Stalowej Woli
Zakończył się pierwszy etap modernizacji HSW Odlewnia sp. z o.o, producenta odlewów . Wykonano nowe linie regeneracji mas formierskich wraz ze stanowiskiem do wybijania odlewów. Dla zachowania prawidłowości procesu produkcyjnego została zmodernizowana również hala formierni oraz rdzeniarni wraz z przeniesieniem poszczególnych stanowisk
Spółka przeszła w ostatnich latach trudną, wyboistą drogę ale aktualnie jest już na prostej wiodącej do stabilizacji i radykalnej poprawy jej pozycji konkurencyjnej na rynku. Inwestycja kosztowała ok. 5 mln zł. Wykonano w niespełna rok, ze środków własnych firmy i grupy Kopex, w skład której HSW Odlewnia wchodzi (100-procentowym właścicielem spółki są Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne S.A.). Wykonawcą był warszawski Prodlew.
Inwestycja poprawia ona efektywność ekonomiczną produkcji odlewów, zmniejsza zagrożenia środowiskowe (mniej odpadów, ponadto odlewnia została wyposażona w nowoczesne układy filtracyjne i urządzenia, które zapewniają realizowanie produkcji z zachowaniem dopuszczalnych norm) i poprawia warunki bezpieczeństwa pracy. Ważnym efektem jest także poprawa konkurencyjności firmy na rynku, poprawa jej wizerunku jako przedsiębiorstwa stosującego najnowsze technologie.
Firma produkuje coraz więcej odlewów o wadze od 50 do 4000 kg. Wraz ze wzrostem wielkości produkcji zwiększa się również zużycie masy formierskiej. Poprzednia stacja regeneracji była awaryjna, dawała regenerat i niskiej jakości, a produkcja wymagała większego zużycia świeżych materiałów powodowała drastyczny wzrost ilości odpadów. Ponadto dotychczasowa instalacja nie miała możliwości odzyskania z masy formierskiej piasku chromitowego będącego jej najdroższym składnikiem. Nowa inwestycja daje taką możliwość.
- Zastosowaliśmy instalację do odzysku i separacji piasku niemieckiej firmy G.U.T., która pozwala na odzyskanie piasku chromitowego w 90%, a piasku kwarcowego na poziomie 80% - mówi Dariusz Fajkowski, prezes firmy Prodlew. - Dzięki temu odlewnia będzie mieć odpady związane wyłącznie z odświeżeniem masy oraz zmniejszą się koszty wynikające z zakupu materiałów.
We wtorek w siedzibie Inkubatora technologicznego w Stalowej Woli podsumowano inwestycję. Poinformowano m.in. iż już w trakcie realizacji inwestycji zwiększyła się moc przerobowa odlewni i w krótkim czasie zatrudnienie w niej wzrosło o 30 osób,
- Jeszcze w tym roku powinniśmy zatrudnić kolejnych 30 pracowników - poinformował Andrzej Bożek, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych spółki.
To ważna deklaracja, bo firma w ostatnich latach informowała zwykle o zwolnieniach kadry.
- Odlewnictwo jest sztuką i nasza firma aspiruje do roli mistrza w tej dziedzinie. Na efekty ekonomiczne i rynkowe tej inwestycji przyjdzie nam jeszcze jakiś czas poczekać, ale skutki na dziś, te które dotyczą warunków pracy są bezdyskusyjne - powiedział w Inkubatorze Arnold Bul, prezes zarządu odlewniczej spółki.
HSW odlewnia produkuje odlewy do maszyn budowlanych, transportowych, dźwigów górniczych, rolniczych oraz hutnictwa, cementowni, energetyki.
ac