Nagrody dla najlepszych podkarpackich kół pszczelarskich 2017
PODKARPACKIE. W Urzędzie Marszałkowskim w sobotę (25 listopada 2017) odbyła się konferencja podsumowująca kampanię edukacyjną „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”.
Fot. Adam Cyło
Kampanię sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a prowadził ją Urząd Marszałkowski. W ramach kampanii pszczelarze otrzymali sześć tysięcy sadzonek roślin miododajnych.
- Rośnie rola pszczół w bioróżnorodności Podkarpacia – ocenia Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego związku Pszczelarzy w Rzeszowie. - Przyszłe pokolenia będą nam wdzięczne, że nie zostawiliśmy pustyni po sobie.
Prezes Dylon zwrócił się też z prośbą do pszczelarzy, by odpowiednio zadbali o otrzymane drzewka.
Bogusław Kida, wiceprezes WFOŚiGW zauważył, że program wpisuje się priorytety działalności jego instytucji.
Pszczelarze mają nadzieję, że program będzie kontynuowany w następnych latach. Członek zarządu województwa Lucjan Kuźniar zapowiedział starania w tej sprawie.
Przy okazji rozstrzygnięty została III edycja konkursu „Najbardziej Aktywne Koło Pszczelarskie”. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach, zależnie od wielkości koła.
Laureatami są:
- Koło Pszczelarzy w Krośnie (w kategorii powyżej 51 członków),
- Powiatowe Koło Pszczelarzy w Jaśle (w kategorii 26-50 członków),
- Regionalne koło Pszczelarzy Barć w Ulanowie (w kategorii do 25 członków).
Wśród nagród były suszarka do pyłku, odstojnik, stojaki pod odstojniki, forma silikonowa i książka „Wielki poradnik pasieczny”.
Dyplomy za uczestnictwo w konkursie odebrali przedstawiciele w Krasnem Radomyślu nad Sanem Trzebownisku, Nowej Sarzynie, Czudcu, Jaśliskach, Bukowsku, Powiatowego Koła w Mielcu, Koła w Ustrzykach, Rejonowego Koła w Nowym Żmigrodzie, Rejonowe Koła Pogórza Strzyżowskiego, Koła w Rymanowie, Koła Ziemi Łańcuckiej Pasieka i Powiatowego Koła w Stalowej Woli.
Nagrody dla uczestników to odstojnik, stojak pod odstojnik, podkurzacz, forma silikonowa i dłuto pasieczne.