LiuGong Polska chce budować centrum rozwojowo-konstrukcyjne
STALOWA WOLA, WARSZAWA. Kolejne porozumienie Agencji Rozwoju Przemysłu z chińskim inwestorem.
Spycharka gąsienicowe: TD 12 z HSW - obecnie LiuGong, fot. Adam Cyło
. W środę Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podpisała w obecności premiera Chin, Wen Jiabao (który składa wizytę w Polsce) oraz premiera Donalda Tuska, memorandum o współpracy z Guangxi Liugong Machinery Co., Ltd. Inwestor, który wcześniej przejął cywilną część Huty Stalowa Wola S.A., zamierza rozwijać działalność w Polsce. Strony memorandum postawiły na budowę „stosunków partnerstwa długofalowej i wszechstronnej współpracy strategicznej”, która ma wspierać inwestycje chińskich przedsiębiorstw w Polsce i polskich w Chinach.
Jak wiadomo LiuGong kupił cywilną części Huty Stalowa Wola S.A. czyli produkcję maszyn budowlanych. Obecnie zamierza w Stalowej Woli, na terenach zarządzanej przez ARP S.A. Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Wisłosan, rozwijać działalność – wybudować centrum rozwojowo-konstrukcyjne i bazę produkcyjną maszyn budowlanych.
- LiuGong i ARP będą współdziałać w realizacji inwestycji na terenie TSSE i przy rozwoju sieci sprzedaży i serwisu produktów LiuGong w Polsce – wyjaśnia Roma Sarzyńska-Przeciechowska, rzecznik ARP. - Natomiast LiuGong będzie nas wspierał w Chińskiej Republice Ludowej, m.in. przy poszukiwaniu partnerów inwestycyjnych i biznesowych.
A jak wiadomo w kulturze chińskiej bardzo ważne są kontakty i wzajemne polecanie.
W czasie ostatniej wizyty przedstawicieli ARP S.A. w Chinach (kwiecień br.) złożono deklaracje wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy prowincją Hubei i ARP S.A., a Tri-Ring Group Corporation zadeklarowała chęć nabycia Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik S.A., której większościowym udziałowcem jest Agencja. Agencja podpisała też list intencyjny z Bank of China, jednym z największych chińskich banków, który właśnie rozpoczyna działalność w Polsce. Głównym celem porozumienia pomiędzy ARP i Bank of China jest nawiązanie współpracy na rzecz wspierania wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorstwami polskimi i chińskimi, promowania przedsięwzięć inwestycyjnych o charakterze innowacyjnym, wykorzystujących nowoczesne rozwiązania w zakresie technologii, organizacji i zarządzania i wsparcia dla inwestorów w tym również chińskich w procesie akwizycji/nabywania prywatyzowanych przedsiębiorstw.
ac