Więcej nauczycieli pracuje na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Jak reforma szkolnictwa wpłynęła na poziom zatrudnienia w szkołach.
Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty
Według danych statystycznych, zebranych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty, w roku 2017/2018 wzrosła liczba osób zatrudnionych w szkołach jako nauczyciele. W porównaniu do ub. roku, jest o 597 nauczycieli więcej. Łącznie jest 39059 nauczycieli. System informacji oświatowej nie pokazuje danych jaki był ruch kadrowy, tzn. ilu z nich ma niepełne 1etaty, a ilu nadgodziny
- W przeliczeniu wzrot wynosi 1051 etatów, co daje o ponad 2 proc. więcej niż w poprzednim rokusz szkolnym - informuje Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. - Nauczyciele ci zatrudnieni są w różny sposób, zaróno na umowę o pracę, jak i na podstawie Karty Nauczyciela.
W najbliższych latach potrzeba będzie nauczycieli wspomagających (nie mylić z asystentami nauczycieli, które to stanowisko prawdopodobnie zostanie ustawowo zlikwidowane), nauczycieli prowadzących zajęcia z rewalidacji, do pracy z dziećmi autustycznyznymi.
- Ponadto potrzeba będzie nauczycieli przedmiotów ścisłych fizyka, matematyka oraz chemia czy biologia - mówi Małgorzata Rauch. Kierunki te nie cieszą się zainteresowaniem kandydatów na studia nauczycielskie na Uniwersytecie Rzeszowskim.
W podstawie programeowej wzrosła w całym cyklu kształcenia liczba godzin z informatyki (o 70 godzin), wzrosła liczba godzin języków obcych czy historii. Pojawią się także zajęcia doradztwa zawodowego. W tej chwili zajęcia te prowadzą pedagodzy lub naucziele z ramach rozporządzenia o pmocy psychologiczno-pedagogicznej.