Dekomunizacja ulic w Dębicy
DĘBICA. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Dębicy (29 maja 2017 r.) w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej radni przyjęli uchwały dotyczące nazw sześciu ulic w Dębicy.
Cztery spośród nich pozostały w dotychczasowym brzmieniu przy zmianie argumentacji ich nadania , dwie uległy całkowitej zmianie. Dotychczasowe nazwy zachowały cztery ulice: Czwartaków, Młodości, Braterstwa Broni i Wojska Polskiego.
Całkowitej zmianie uległy nazwy dwóch ulic.
Dotychczasowa ulica Gwardii Ludowej będzie nosiła nazwę pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, żołnierza Organizacji Orła Białego, ZWZ – AK oraz IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, uczestnika akcji „Burza”, aresztowanego przez UB w 1947 roku i po fikcyjnym procesie skazanego na 5-krotną karę śmierci, zabitego strzałem w tył głowy w więzieniu na warszawskim Mokotowie 1 marca 1951 roku, w Warszawie razem z sześcioma członkami organizacji Wolność i Niezawisłość.
Łukasz Ciepliński w okresie II wojny światowej brał udział w akcjach bojowych na terenie Dębicy, Rzeszowa, Kolbuszowej, zorganizował siatkę kontrwywiadu. Sukcesem żołnierzy dowodzonych przez Łukasza Cieplińskiego było m.in. przejęcie części pocisków V-1 i V-2 w 1944 roku jak również odkrycie tajnej kwatery Hitlera w tunelu kolejowym w Stępinie niedaleko Strzyżowa.
Zmianie uległa także nazwa ulicy 23 Sierpnia (na osiedlu Wolica), której nazwa nawiązywała do daty wejścia do Dębicy w 1944 roku oddziałów Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Po zmianie jej patronem będzie ppor. hm Jan Kita pseudonim „Samotny”, dowódca dębickich Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej. O ustanowienie Jana Kity patronem tej ulicy wnioskował Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów.
Zmiana nazw dwóch wspomnianych ulic zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dokumentów (dowodu tożsamości, prawa jazdy) i wszystkie te dokumenty zawierające starą nazwę ulicy zachowują swoją ważność.