Nie będzie drogi krzyżowej na Tarnicę
BIESZCZADY. Informacja Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego dotycząca organizacji Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w roku 2017.
Fot. Pixabay/CC0
W kilku ostatnich latach, liczba osób uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę, radykalnie wzrosła, osiągając 5 tysięcy. Ponad dwukrotnie został przekroczony limit dzienny (2100 osób) ustanowiony dla ścieżek turystycznych na Tarnicy, Szerokim Wierchu, Krzemieniu, Bukowym Berdzie, Kopie Bukowskiej, Haliczu i Rozsypańcu. Tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. Ludzie wychodzili poza ścieżki i bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne. Wczesnowiosenne warunki pogodowe – śnieg, lód i błoto zwiększały śliskość i miały miejsce urazy kończyn, omdlenia itp. Warunki bezpieczeństwa pomimo obecności ratowników GOPR były iluzoryczne. Przepychanie się w tłumie i głośne zachowania części uczestników zakłócały modlitewny charakter wydarzenia.
Na spotkaniu przedstawicieli Archidiecezji Przemyskiej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, 6 lutego w Przemyślu przeanalizowano sytuację i podjęto stosowne decyzje.
Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego podjęła się udostępnienia na Bieszczadzką Drogę Krzyżową utwardzonego traktu z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (Rozsypaniec). Na tym szlaku o długości ok. 8 km zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. 8 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową), odbędzie się tu Bieszczadzka Droga Krzyżowa, w której udział weźmie i poświęci krzyż arcybiskup Adam Szal.
- Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników – informuje BPN.