Unijne kursy na prawo jazdy na Podkarpaciu - dopiero w 2017 roku
PODKARPACKIE. Ponad tysiąc osób podniesie swoje kwalifikacje.
Fot. Pixabay/CC0
Na nabór do działania 9.5 – Podnoszenie kompetencji osób dorosłych w formach pozaszkolnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020, zakończony 30 sierpnia 2016 roku, wpłynęło 80 wniosków, z tego:
- 12 wniosków dotyczyło osób dorosłych chcących podnosić swoje kwalifikacje jako kierowców (prawa jazdy kategorii C+E, D)
- dwa wnioski dotyczące nabycia uprawnień ADR (przewóz materiałów niebezpiecznych).
Oznacza to, że w wyniku tego naboru ponad 1100 osób z Podkarpacia zakończy kursy i szkolenia uzyskując certyfikaty i prawa jazdy innych kategorii, a kilkadziesiąt osób uzyska uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych.
Kursy i szkolenia rozpoczną się wiosną 2017 roku, a zakończą w 2018 roku.
Nie będzie wśród nich szkoleń na prawo jazdy kategorii B.
Ponadto można skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, którego środki służą zapobieganiu utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu „kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki”. O dofinansowanie kosztów kształcenia mogą ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy na rzecz swoich pracowników. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający ze szkolenia wspieranego środkami z KFS, a także, czy jest to praca na pełen czy część etatu.
Środki z KFS można przeznaczyć na przykład na egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
Tematyka szkoleń, które odbędą pracownicy, nie jest narzucana odgórnie, decyduje o niej pracodawca.
Z limitu środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na Podkarpaciu, na wsparcie kształcenia ustawicznego w branży transportowej w zawodach kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (…) wykorzystano na przykład:
- w II kwartale 2016 – 471,2 tysiące złotych
- w III kwartale 2016 – 574,8 tysiące złotych.
W 2016 roku Podkarpacie otrzyma 9 milionów 552 tysiące złotych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (w 2015 – 6 milionów 922 tysiące złotych).