Pióro Pegaza 2016
RZESZÓW. Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Pióro Pegaza 2016 „Źródło i implikacje – chrześcijaństwo w kulturze polskiej”.
4 października 2016 r. w siedzibie WiMBP w Rzeszowie odbyło się posiedzenie jury w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Pióro Pegaza 2016 „Źródło i implikacje – chrześcijaństwo w kulturze polskiej”.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie jednego wiersza inspirowanego cytatem z „Pieśni VI” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Nie jesteśmy, by spożywać urok świata, ale po to, by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skałę złotą”.
Celem konkursu było zachęcenie do sięgnięcia po źródła „chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu”, pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego, stworzenie okazji do artystycznej konfrontacji i doskonalenie warsztatu poetyckiego oraz promowanie talentów literackich.
Jury obradowało w składzie: Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie - przewodnicząca komisji; Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie oraz ksiądz Tomasz Nowak – poeta, zastępca dyrektora Radia Via.
W konkursie wzięły udział 73 wiersze spełniające wymogi formalne.
Nagrody otrzymali: I miejsce – godło: stróż godzin, tytuł wiersza: „Z życia do życia”; II miejsce – godło: Imbir, tytuł wiersza: „Furtka”; III miejsce – godło: Eskalander, tytuł wiersza: „Boso”. Wyróżnienia otrzymali: godło: Intro, tytuł wiersza: „Recykling”; godło: marmaxbor, tytuł wiersza: [Smutno mi borze! Przecież dla mnie wkoło…];godło: Hortus conclusus, tytuł wiersza: „Słowo o Lucjanie”;godło: minior secunda, tytuł wiersza: „Sens istnienia”;godło: Echa Leśne, tytuł wiersza: „Wybór”.
Nagrody zostaną wręczone laureatom podczas spotkania autorskiego z poetą, prozaikiem, eseistą Janem Tulikiem, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Budynku WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13. Wstęp wolny!
Jan Tulik – poeta, prozaik, eseista. Autor dziewięciu zbiorów wierszy, w tym wyborów poezji „Kaligrafia zdziwienia” i „Poezje wybrane”. Opublikował również powieści: „Doświadczenie” i „Furta” oraz zbiór opowiadań „Gry nieużyteczne” i dramat „Kontynenty”. Jest także autorem monografii o wynalazcy Janie Szczepaniku i eseju o życiu i twórczości Franciszka Pika-Mirandoli, również esejów, recenzji, artykułów o tematyce kulturalnej i słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką otrzymał nagrody ogólnopolskie i lokalne, w tym, m.in.: im. St. Piętaka, im. R. Milczewskiego-Bruno, Fundacji Kultury oraz nagrody miast Rzeszowa i Krosna.
Konkurs został zorganizowany w związku z obchodami Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, uchwalonego przez Sejm RP. Sponsorzy: Firma Kampanie SEO – Pozycjonowanie Stron (www.kampanieseo.pl) oraz Besta Przedsiębiorstwo Budowlane spółka z o.o. (www.pbbesta.pl)
Łukasz Kleska, Michalina Kieca