Im więcej długotrwale bezrobotnych, tym mniej zasiłków
Co drugi z pozostających bez pracy zaliczany jest do kategorii długotrwale bezrobotnych.
Zdaniem organizacji Pracodawcy RP, tendencje na rynku pracy wskazują, że rok 2012 nie przyniesie szczególnego wzrostu stopy bezrobocia, ale zwiększy się liczba osób, które będą zarejestrowane w urzędach pracy dłużej niż 12 miesięcy, co spowoduje pozbawienie ich zasiłku. Pracodawcy RP zwracają uwagę, że choć państwo ponosi kolejne wydatki na zasiłki dla bezrobotnych i programy pomocy społecznej, nadal nie funkcjonują mechanizmy, które przynajmniej złagodziłyby zjawisko długotrwałego bezrobocia.
Zdaniem Urszuli Milewskiej-Marzyńskiej, eksperta organizacji, potrzebne jest korzystanie z instrumentów przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, polegające m.in. na zlecaniu prywatnym agencjom zatrudnienia aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. Jej zdaniem państwowe urzędy zatrudnienia nie są w stanie doprowadzać tzw. szczególnych grup do aktywności na rynku pracy. Jest to tym bardziej niebezpieczne, ze z każdym miesiącem pozostawania bez pracy maleje szansa na włączenie osoby bezrobotnej do aktywnego rynku.
- Zasiłek przysługuje dopiero wówczas, gdy bezrobotny w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień jego zarejestrowania był zatrudniony przez co najmniej 365 dni i wypracował co najmniej minimalne wynagrodzenie - przypomina Urszula Milewska-Marzyńska.
kar