Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Dla kogo dotacje na rozwój eksportu?

Opublikowano: 2016-08-26 20:45:11, przez: admin, w kategorii: Biznes

PODKARPACKIE. Wiadomo, kto dostanie dotację w konkursu z działania Internacjonalizacja MŚP Programu Polska Wschodnia (POPW).

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Dotacje, o łącznej wartości ponad 1,4 mln zł otrzyma 51 firm z Polski Wschodniej. Fundusze umożliwią przedsiębiorcom opracowanie strategii wejścia na zagraniczne rynki. Będzie to przepustka do ubiegania się o dalsze wsparcie z POPW.

 

– Zdobywanie nowych rynków jest równie ważne dla firm, jak inwestycje w innowacje. Program Polska Wschodnia oferuje przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie w tym zakresie. Dzięki niemu, efektywnie wprowadzą oni produkty na zagraniczne rynki, a przez to skutecznie rozwiną swoja działalność – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

 

Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 365 wniosków o łącznej wartości ponad 16 mln zł.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Spośród nich wybrano najlepsze projekty. Lista zwycięzców zamieszczona jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotację otrzymają m.in. firma zajmująca się szkoleniami lotniczymi Royal Star (dwa razy), producent opakowań Yanko, informatyczny OPTeam czy Makarony Polskie. Zobacz wszystkie firmy  http://popw.parp.gov.pl/lista-projektow/lista-projektow-wybranych-do-dofinansowania-w-ramach-dzialania-1-2-popw

 

Firmy przeznaczą dotacje m.in. na analizę możliwości eksportowych, wybór rynków docelowych oraz opracowanie koncepcji wejścia na rynek zagraniczny. Pomogą im w tym specjaliści, których wybrały samodzielnie, jeszcze przed złożeniem wniosku (jeden z warunków konkursowych).

Nowa pula funduszy na realizację tego rodzaju przedsięwzięć, dostępna będzie jeszcze w tym roku. Drugą edycję konkursu z budżetem 10 mln zł zaplanowano na październik – listopad. Firmy z Polski Wschodniej będą mogły zdobyć maksymalnie 50 tys. zł.

 

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Dotacje na diagnozę przedsiębiorstwa pod kątem umiędzynarodowienia działalności i stworzenie odpowiedniego modelu biznesowego, to pierwszy etap działania Internacjonalizacja MŚP. Prawidłowa realizacja projektu w pierwszym etapie otworzy przedsiębiorcom drogę do dalszego wsparcia – maksymalnie 500 tys. zł, na przygotowanie do wdrożenia przyjętego modelu. Konkurs zostanie ogłoszony w grudniu. Nabór wniosków odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na firmy czeka łącznie 200 mln zł.

 

– Kompleksowe wsparcie z POPW to ogromna szansa dla przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Skorzystanie z niej zaowocuje m.in. wzrostem przychodów, które dalej będą mogły być inwestowane np. w nowe miejsca pracy, produkty, ulepszanie procesów produkcyjnych. Zyskają na tym nie tylko przedsiębiorcy, ale także mieszkańcy i gospodarka makroregionu – podkreślił wiceszef resortu.